Smartmobil

Nokia Lumia 1020: Zopár čísel o videách

od , 16. apríla 2014, v kategórii Novinky. Počet prezretí: 3235

Jozef Križovenský, ako dlhoročný fanúšik fínskej Nokie sa rozhodoval, čo si zaobstarať ako generačnú výmenu svojej Nokie N8 so Symbianom. Požiadavky na fotoaparát boli úplne jasné a tak to v konkurečnom boji zasa vyhrala Nokia, tentoraz model Lumia 1020 s WindowsPhone 8. Netreba zdĺhavo riešiť prechod zo Symbianu na WP (pre fanúšikov staršieho z dvojice je to škoda slov), alebo samotnú recenziu prístroja, či dokonca podrobne hovoriť o kvalite fotografií a videa. Jozef prináša čísla, ktoré skúsil s videom na vlastnej koži. Nebolo možné ich nájsť nikde predtým, ako telefón kúpil, tak sa o ne podelil.

Nokia Lumia 1020 a statívNižšie už teda len Jozefove slová:

Ahoj. Tak som si kúpil nový telefón Nokia Lumia 1020 32GB. Dal som si prácu a nahral som video Full HD 1080 ako to najdlhšie išlo. Výsledkom je video FullHD (1080p / 30fps), dĺžka 2:54:58, veľkosť súboru 24,7GB. Východiskový stav miesta v telefóne som mal 24,79GB voľného. Nakoľko Nokia Lumia 1020 nemá slot na pamäťovú kartu, tak to považujem za dobrú informáciu. Celý čas nahrávania tohto prvého videa bol telefón napojený na nabíjačku.

Kvalita záznamu zvuku k videu je skvelá. Oveľa lepšia ako v mojich predchádzajúcich mobiloch. (Napríklad Nokia N8) Dokonca Nokia Lumia 1020 nahráva zvuk omnoho lepšie, než moja videokamera. Napriek tomu ak potrebujete záznam zvuku z diaľky, alebo slabšieho zvuku, odporúčam nahrávať zvuk k videu na zariadení na to určenom.

Neskôr som kúpil Camera Grip k mojej Nokii Lumia 1020. Nabil som naplno telefón, aj grip. Dal som natáčať HD (720p  / 30fps) video. Bez napojenia na nabíjačku. Po 2 hodinách a 18 minútach ma telefón upozornil na to, že batéria je takmer vybitá. Mám zapojiť telefón na nabíjačku, aby som niečo dôležité nezmeškal. Po zhruba ďalších dvoch minútach telefón ukončil nahrávanie videa. Ostal zapnutý. Výsledkom je video 02:20:11 dlhé, veľkosť súboru 10,50GB. Pričom východiskový stav telefónu bol 24,40 GB voľného miesta.

A tak som nenabil telefón, ani grip, ale oboje vybité som zapojil na nabíjačku. Dal som natáčať HD (720p  / 30fps) video. Výsledkom je video 03:39:42 dlhé, veľkosť súboru 16,50GB. Pričom východiskový stav telefónu bol 24,40 GB voľného miesta. Batéria v telefóne bola prázdna a aj batéria v gripe. Jednoducho originálna pribalená nabíjačka nestihla dobíjať toľko, čo bolo potrebné. Preto asi nahrávanie videa vyplo.

Nabil som naplno telefón a aj grip. Dal som natáčať HD (720p  / 30fps) video. Napojil som stroj založený v gripe na nabíjačku. Výsledkom je video 05:24:06 dlhé, veľkosť súboru 24,40GB. Pričom východiskový stav telefónu bol 24,40 GB voľného miesta.

Nakoľko pred kúpou telefónu som podobné informácie nevedel zohnať, tak si myslím, že by sa to niekomu mohlo hodiť.

Nokia Lumia 1020 a grip Napriek tomu, že mi MS Word pri písaní týchto výsledkov automaticky premenoval moju Lumiu na “Nokia Lamia” 🙂 musím napísať, že Nokia Lumia 1020 nie je žiadna “Lama”. Fotoaparát tohto telefónu plnohodnotne nahradí bežnému človeku fotoaparát, aj kameru. Nič lepšieho malého, čo sa ľahko nosí si neviem predstaviť ani na dovolenke, ani na točenie videa pre youtube.

Môj dojem z porovnania s doterajším telefónom Nokia N8 s operačným systémom Symbian v skratke: Po niekoľkých dňoch zvykania musím povedať, že na operačný systém WindowsPhone som si pomaly navykol. Má už konečne všetko, čo potrebujem. Stačilo si zdarma stiahnuť niekoľko aplikácií a aktualizácií. Musím však zložiť poklonu pred tvorcami OS Symbian, ak uvážim, že bol dovyvíjaný už pred niekoľkými rokmi. Myslím, že moderné telefóny (ako aj iná technika) sa približujú skôr ľuďom, ktorí sa chcú hrať. Čím ďalej ale menej ľuďom, ktorí chcú na nich pracovať. To je moja súkromná mienka.


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!