Smartmobil

LG Optimus L3 II E430 (recenzia)

od , 3. júna 2013, v kategórii Novinky, Recenzie. Počet prezretí: 12457

Jelly Bean v telefónoch nižšej triedy? Áno, spoločnosť LG s tým nemá problém. Lacným malým L3 druhej generácie  určite nahradíte „dumbfón”.

DSC_0045Hlavné znaky:

 • Android 4.1.2 (Jelly Bean) s grafickou nadstavbou LG UI
 • 3,2 palcový TFT IPS displej QVGA s rozlíšením 320×240 pixelov (~125 ppi)
 • Jednojadrový procesor Qualcomm MSM7225AB Snapdragon s taktom 1GHz
 • Grafický procesor Adreno 200
 • Interná pamäť 4GB (dostupná 1,75GB)
 • Operačná pamäť RAM 512MB
 • Slot pre MicroSD karty rozšíriteľný až do 32GB
 • 3MPx fotoaparát bez blesku a bez autofókusu (clona 2,8, ohnisková vzdialenosť 2,7mm)
 • Bluetooth 3,0 s A2DP
 • Batéria Li-Ion 1540 mAh
 • Notifikačná farebná klávesa

Príslušenstvo: V krabici okrem telefónu nájdete batériu s kapacitou 1540 mAh, USB nabíjačku, USB kábel, užívateľskú príručku a slúchadlá s 3,5 mm jackom. Tieto slúchadla sú vhodné len ako handsfree, pretože dostatočne plnia len jednu funkciu a tou je hovor. Slúchadlá pôsobia veľmi lacno. Jack sa strká do vstupu veľmi ťažko, ba priam človek myslí že niečo poškodí. Keďže to nie sú ani „in-ear” slúchadlá, okolitý hluk ruší prehrávanú hudbu, ktorá aj tak nemá potrebné hlboké tóny vďaka ergonómii samotných slúchadiel. Na telefonovanie „bez rúk” stačia.

Konštrukcia: Telefón má rozmery 102,6 × 61,1 × 11,9 mm. S takýmito rozmermi sa právom radí k najmenším telefónom v momentálnej ponuke. Hmotnosť telefónu je 108g (výrobca udáva 110g). Zadný kryt je vyrobený z plastu, ktorý nepatrí k najkvalitnejším. Recenzovaný kus ho má už dosť ošúchaný, keď vezmeme do úvahy že telefón je na trhu niečo málo cez mesiac (Apríl 2013). Kryt ale nevŕzga, sedí presne na svojom mieste, čo je určite plus. Majiteľov značky LG neprekvapí chýbajúci spôsob sňatia krytu. Ako vždy to ide len pri MicroUSB vstupe (USB 2,0), ktorý sa nachádza v spodnej časti. Aby kryt presne lícoval tak ako má, jé nutné aby dosadala najskôr ľavá bočná strana (platí pri pohľade na telefón zo zadnej strany). Áno, tiež som skladal maturitnú skúšku z tohto geniálneho riešenia 🙂 (alebo skôr chyby?). SIM karta je pod batériou, žiadne mikro ani nano sloty pre SIM karty tu nehľadajte, jednoducho štandardný formát. Vstup pre MicroSD kartu sa nachádza mimo batérie, čo znamená, že je možné kartu vyberať za behu, avšak toto neodporúčam nikomu na žiadnom modeli (dôvodov je viac). Telefón má len zadný fotoaparát, bez blesku / diódy, takže na nejaké prisvetľovanie veľmi rýchlo zabudnite. Škoda. Praktickému využitiu telefónu by to určite pridalo.
Na prednej strane pod displejom sa nachádzajú dve kapacitné tlačidlá Späť a Menu. Ich podsvietenie sa dá nastaviť. Medzi týmito tlačidlami sa nachádza aj hardvérové tlačidlo, ktoré je znakom L-kovej série.  Avšak u týchto nových modelov (druhá generácia) má naviac funkciu notifikačnej diódy. Tlačidlo bliká počas prichádzajúceho hovoru a po prijatí správy zelenou farbou. Dobrou správou je, že sa dá regulovať intenzita blikania tlačidla vhodnou aplikáciou z Google Play, napríklad Light Flow, ktorá dokáže zmeniť farbu aj bez oprávnení ROOTu. Nad displejom nenájdete predný fotoaparát a ani senzor, umožňujúci automatickú reguláciu jasu displeja. Regulovať jas je možné len manuálne v nastaveniach alebo v rýchlom menu. Displej tohto androidového „tamagoči” nie je chránený žiadnym známym ochranným sklom, čo by sa zrejme negatívne odzrkadlilo na jeho cene. Takýto malý displej však nie je až tak náchylný na poškriabanie. Na pravej vrchnej strane nájdeme ešte tlačidlo Power ON/OFF a na ľavej vedľa neho vstup pre slúchadlá s 3,5 mm jackom.

Displej: V porovnaní s drvivou väčšinou smartfónov má tento telefónik veľmi malý displej. Jeho uhlopriečka meria 3,2 palca. Vyrábaný je technológiou TFT s veky známym rozlíšením 320 × 240 pixelov, tu teda s počtom 125 pixelov na palec (PPI). Tento displej určite nie je pýchou telefónu, nakoľko text sa na ňom veľmi zle číta. Ešte o to horšie, keď textom pohybujete.

Procesor a grafický procesor: Telefón je osadený jednojadrovým procesorom od Qualcommu s označením MSM7225AB Snapdragon S1. Od svojho generačného predchodcu LG L3 sa líši len zvýšeným frekvencie z 800MHz na 1000MHz. Grafický procesor ostal rovnaký ako v predchodcovi – Adreno 200. Nejaký extra výkon od tohto procesoru nečakajte. V jednotlivých testoch obstál takto: AnTuTu 3DRating 3273/314, Quadrant Standard 2030, 3D Mark Ice Storm 540, 3D Makr Ice Storm Extreme 284, AnTuTu 5535, Nenamakr2 16,0, Geekbench 2 370. Zo začiatku je telefón na počudovanie až veľmi svižný, za čo môže zrejme ďakovať novej verzii Androidu. Po nainštalovaní pár aplikácií sa telefón výrazne spomalí, najskôr vďaka malej kapacite operačnej pamäte, ktorá je 512MB. To pre dnešné aplikácie až tak nedostačuje. Telefón mal bez nainštalovaných aplikácií v pokoji 152MB voľnej pamäte. Stabilitu systému som testoval aplikáciou Stability Test a po šiestich hodinách sa ukázalo, že procesor ani pri maximálnom vyťažení nezlyhá a nereštartuje telefón. To je len dobre. Prehrievanie pri takto slabom procesore je zanedbateľné, na povrchu málo citeľné vďaka plastovému telu.

Užívateľské prostredie (UI):  Prostredie bolo to jediné na čo som sa tešil, pretože telefón ako jeden z mála modelov od LG obsahuje Android vo verzii 4.1.2 s vynovenou grafickou nadstavbou.

Screenshot_2013-05-09-11-39-20

Je jasné, že som okamžite skontroloval slovenský preklad, na ktorý upozorňujem v každej doterajšej recenzii LG telefónov. Opravili jedno, pokazili druhé… Je mi jasné, že to prekladajú bez riadnej kontroly, inak by sa totiž nemohlo stať, že pri odstraňovaní snímok v Galérii vyskočí duplicitná hláška: „Tieto súbory budú vymazané Tento súbor bude vymazaný Pokračovať? Pokračovať?”. Mimo takýchto chýb však spoločnosť popracovala nielen na vzhľade celého prostredia, ale pridala aj rôzne užitočné funkcie.

Jednotlivé vylepšenia a celkový výzor prostredia si môžete pozrieť v Galériil: 

 

Fotoaparát a video:  Telefón disponuje len jedným fotoaparátom, ktorý má rozlíšenie 3MPx. Je bez blesku a autofókusu. Ohnisková vzdialenosť je 2.7mm a clonu má 2.8. V nastaveniach fotoaparátu nájdete dokonca funkciu Hlasovej Spúšte, ktorá reaguje na päť slov: Cheese (Číz), Smile (Smajl), wisky (Visky), Kimchi (Kimči) a LG ( Eldži). Okrem tohto je tam voľba korekcie ISO (Auto, 400, 200 a 100), režim scény, vyváženie bielej, farebný efekt, časovač, označenie polohy, korekcia expozície a samozrejme úprava rýchlej ponuky. Fotoaparát dokáže fotiť v maximálnom rozlíšení 2048 × 1536 a natáčať video 640 × 480 (VGA).

 Zo snímok je jasné, že fotoaparát nie je žiadna výhra, v tme už vôbec. Pre ako tak dobré fotografie je potrebné mať dokonalé prostredie. Fotenie je ale bleskurýchle „vďaka” absencii ostrenia.

Internet: Telefón má svoj vlastný prehliadač, avšak predinštalovaný je aj Chrome. Ku komfortnému surfovaniu po internete sú potrebné minimálne tri veci: dobrý displej, priemerná hardvérová výbava a kvalitný prehliadač. Tu sú splnené len dve požiadavky. Pre veľmi občasné a základné využitie internetových služieb ako vstavaný prehliadač tak aj Chrome plne postačuje.
DSC_0006 DSC_0009

Vstavaný prehliadač dosiahol maximálne skóre v teste HTML5 test 405 bodov a 14 bonusovych bodov, čo je viac ako u minuloročnej vlajkovej lode LG 4x HD. Je vidieť, že v LG zapracovali aj na vstavanom prehliadači.

Hry: Hrateľnosť na tomto telefóne je veľmi slabá. V Google Play kvalitné hry nenájdete hlavne kvôli malému rozlíšeniu displeja, ale tiež aj kvôli malej popularite tohto telefónu. Jednoduché hry ako Angry Birds, Worms, Fruit Ninja či obľúbený Minecraft tam ale nájdete, takže sa nemusíte obávať, že sa počas dlhých chvíľ budete nudiť.

GPS/Navigácia: Telefón na moje prekvapenie disponuje GPS modulom, ktorý síce nepatrí k tým kvalitnejším, ale plne dostačuje pre navigovanie. Navigovanie som odskúšal na Slovenskej aplikácii Sygic, ale moje testovanie (musím sa priznať) spočívalo len v krátkej trase, pretože pozerať na tak malý displej nebolo pre mňa dva krát príjemné a radšej som sa sústredil na vedenie vozidla. Pešo ale nevidím problém. Mnohí z Vás si isto budú hovoriť, že som náročný na veľkosť displeja. Pravda je ale taká, že drvivá väčšina aplikácií v Google Play sa už tvorí na omnoho väčších displejoch a potom sa dodatočne prispôsobujú na tie menšie, často na úkor funkčnosti a komfortu.

Batéria: K telefónu je štandardne dodávaná Li-ion batéria s kapacitou 1540 mAh. Pre takto malý telefón je to veľké plus čo sa týka výdrže. Keďže telefón sa nedá plne využívať snáď asi na nič okrem telefonovania, výdrž batérie smelo prekročí jeden deň, bez najmenších problémov. Dokonca pre prípad predĺženia životnosti batérie je v nastaveniach možnosť zapnúť Úsporný Režim, cez ktorý sa dá dodatočne optimalizovať viacero položiek. Tak už na jedno nabitie prežije aj toľko, čo niektoré „dumbfóny”. Keďže sa nedá jednoznačne povedať koľko vydrží batéria, je mojím zvykom testovať aplikáciou GLBenchmark. Každý test bol v režime lietadlo s vypnutým Wi-Fi pripojením. Stav batérie bol 100% a test prebiehal až po totálne vybitie. Pre zobrazenie výsledku bolo nutné dobiť batériu a pripojiť telefón k internetu. V ľavom dolnom rohu je čas priebehu testu. Ak máte Android, otestujte si aj svoj terajší mobil a porovnajte ho s týmto smartfónom, aby ste vedeli, ako na tom je batéria v tomto modeli. Len pripomeniem, že ostatné L modely druhej generácie majú batérie s vylepšenou technológiou vyvinutou u LG, ktorá predlžuje výdrž ale aj životnosť batérie napriek častému nabíjaniu. Škoda že nie je taká aj tu. Šetrilo sa. Nuž ale za málo peňazí štandardná muzika, v malom, praktickom.

Screenshot_2013-05-29-00-14-42

GLBenchmark 2.5 Egypt HD (C24Z16 battery 100% brightness 60 FPS max)

Screenshot_2013-05-29-23-46-25

GLBenchmark 2.5 Egypt HD (C24Z16 battery 100% brightness 30 FPS max)

Screenshot_2013-05-30-12-20-03

GLBenchmark 2.5 Egypt HD (C24Z16 battery 50% brightness 60 FPS max)

Nepodporuje:

 • Sieť 4G
 • Bezdrôtové nabíjanie, NFC
 • Odolné sklo
 • Digitálny zoom
 • Autofókus
 • Ostriace režimy
 • Prisvetľovacia dióda (blesk)
 • Senzor automatického podsvietenia displeja
 • Stabilizácia obrazu

Negatíva:

 • S vloženou SIM kartou od O2 zobrazuje Orange SIM Toolkit (??)
 • Problémy s načítavaním schránky Gmail
 • Nekvalitné podsvietenie kapacitných tlačidiel
 • nevhodné prispôsobovanie aplikácii rozlíšeniu displeja

Pozitíva:

 • Kompaktné rozmery, konštrukcia
 • Výdrž batérie
 • Verzia operačného systému
 • Cena

Telefón sa dá k dnešnému dňu kúpiť už od 96,62 €.


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!