Smartmobil

Test: Repráčiky Microlab MD220

od , 5. marca 2013, v kategórii Recenzie. Počet prezretí: 4240

Repráčiky k mobilu od Sony Ericcsonu si mnohí z nás pamätajú. Toto je taká iná, lepšia verzia, použiteľná aj s tabletom, notebookom, so štandardmi.

Reproduktory k mobilu? Skoro nepoužiteľná vec už dnes. Toto som si myslel, kým som ich neskúsil. A využití majú oveľa viac. Mal by som aj pár ďalších návrhov, no k tým neskôr.
MD220_4Pekné reproduktory, s čiernym (sú aj s bielym a červeným) matným povrchom, samozrejme stereo, spojené v jednom kuse plastu. Super, ono to má baterku a vie to hrať bez cicania šťavy z mobilu. Má to dokonca vyťahovací stojan pre mobil / tablet. Dokonca aj nožičky vzadu pre zvýšenie stability. Kábel je schovaný v kryte a netreba ho navíjať. Štandardné konektory 3.5 mm Jack a MiniUSB potešili. Šírka zariadenia je asi ako u 7″ tabletu (BlackBerry PlayBook), prípadne 10″vého na výšku. Do stojanu sa zmestil aj 10″ tablet na výšku (HP TouchPad) a aj home button ostal dostupný. Neprevážilo a neprevrátilo sa to, káblik bol na takéto použitie dosť dlhý. Pohodlný stojan na tablet aj na pozeranie filmov. Nemá problém s pripojením k “americkému” typu výstupu, kde sú inak prehodené piny (to vám bráni používať staré handsfree u niektorých nových mobilov – HTC, Nokia Lumia, BlackBerry, HP atď). To by bolo k plusom.
Mínusy. Hm, na matnom plaste vidno každý dotyk a smietku prachu. Dizajn je inak fajn, ale inde by som umiestnil tlačidlo zapnutia, oranžovú diódu by som vymenil za niečo krajšie (modrá? aspoň keby zelená, no možno som príliš subjektívny). Reproduktory sú úplne do strany, aspoň trochu by som ich naklonil dopredu. Toto všetko ale nie je problém, vyzerajú aj tak dobre a na funkčnosti to neuberá. U pripojenia k notebooku mi veľmi vadilo, že audio káblik bol krátky. Jeho tenké vyhotovenie tiež nevyzerá, že vydrží dlho pri manipulácii a zakladaní späť do krytu. Občasný počuteľný šum. Absencia ovládania hlasitosti. Ale už možno príliš vymýšľam.

Niečo málo by sa patrilo napísať aj k zvuku. Na baterku to nehralo zle. Udychčanosť pri basoch, niekedy prehnané výšky. Dalo sa to ale počúvať. To bolo pri reprodukcii hudby. Lebo tú som zvyknutý počúvať zo slúchadiel. Lepších. Pustiť si na tom ale film bolo super. Oproti tomu, čo by mobil / tablet ponúkol na svojich biednych reprákoch je toto mega super. Pri väčšine notebookov by som povedal že je to tiež lepšie. Hlavne hlasnejšie, čo je často potrebné. U notebooku ale budete najlepšie počuť, čo reprodukcii na baterku chýba. Tu je ale riešenie. Interná batéria sa dá nabíjať z USB a vtedy je kvalita reprodukcie aj počuteľne lepšia. Žiaľ, aj ruch je silnejší a neviem ho nijak eliminovať.

Spokojnosť s dizajnom, asi aj veľkosťou, výkonom aj kvalitou. Samozrejme, za tú cenu. Pôsobia celkom seriózne. Ale sú veci, ktoré by som vylepšil. Ruch pri zapojení do USB by bolo dobré eliminovať. Keď nastane tichá chvíľka napätia, nechcete počuť šššššššššššššššššš. Nepochopil som tiež celkom prečo MiniUSB a nie MicroUSB, taký kábel predsa nosí skoro každý majiteľ smartfónu či tabletu, teda, okrem Applistov, tí ale ani nemajú 3,5mm Jack. Káblik na prenos audia je relatívne krátky (pri notebooku som to nevedel preto umiestniť nijako pohodlne, aby bol pekný stereo zvuk. Je tiež tenký a jeho životnosti neverím, hlavne pri častom ohýbaní pre založenie do tela prístroja. Preto by som navrhoval iné riešenie jeho vkladania, prípadne ho spravil viac spoľahlivým a možno pridal navíjanie? Po technickej stránke som vymyslel ešte tri možnosti. Prečo by to nemohol byť hneď Bluetooth reproduktor? (Samozrejme s ponechaním možnosti káblového pripojenia). A prečo by nemal silnejšiu ako 1000mAh baterku, aby ste si z neho prípadne telefón aj dobíjali? Telo prístroja sa mi zdá dosť veľké na to – ale k tomu by bol potrebný práve káblik na MicroUSB a konektor naviac. A to najjednoduchšie realizovateľné: pridať ovládanie hlasitosti. (Samozrejme, chápem, že by v každom prípade cena narástla a zariadenie by možno stratilo na atraktivite).

Cena sa pohybuje už od 20 €, ale aj k tej sa už blíži konkurencia.

Technické parametre:
Výkon reproduktorov: 2 Watt (2×1 W)
Frekvenčný rozsah: od 150 Hz do 20 kHz
Odstup signálu od šumu: 75 dB
Batéria: 1000 mAh (BL-5C, len na nej nepíše “NOKIA” 😉 )
Rozmery: 195 mm × 59,5 mm × 57 mm
Hmotnosť: 350 g


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!