Smartmobil

LG Optimus 4X HD (recenzia)

od , 5. apríla 2013, v kategórii Recenzie, Telefóny. Počet prezretí: 13421

“Typický vzhľad, typické prostredie, avšak netypická plynulosť.”
DSC_0003Hlavné znaky:
 • Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) s grafickou nadstavbou LG Android I3.0
 • 4,7 palcový True HD-IPS LCD s rozlíšením 720 × 1280 pixelov (~312 ppi)
 • Štvorjadrový procesor NVIDIA Tegra 3 s taktom 1500 MHz
 • Interná pamäť 16 GB (dostupná 12,26 GB)
 • Operačná pamäť RAM 1 GB
 • Slot pre MicroSD karty rozšíriteľný až do 64 GB
 • 8 MPx hlavný fotoaparát s LED bleskom a autofókusom (clonové číslo 2,4)
 • 1,3 MPx predný fotoaparát s HD rozlíšením
 • Bluetooth 4.0 s A2DP, LE
 • Batéria Li-Ion 2150 mAh
 • Technológia NFC Beam

DSC_0025

Príslušenstvo: V krabici okrem telefónu nájdete batériu s kapacitou 2150 mAh, USB nabíjačku, USB kábel, slúchadlá s 3,5 mm jackom, užívateľskú príručku a dve prednastavené nálepky NFC Tag+ (režim auto a režim kancelárie).

Konštrukcia: Smartfón má rozmery 132.4 × 68.1 × 8.9 mm. Hmotnosť telefónu je 144g. Zadný kryt je vrúbkovaný a ako obvykle, spoločnosť LG ho vyrobila z plastu. V hornej časti sa nachádza hlavný fotoaparát a LED blesk. Na vnútornej strane krytu je technológia NFC zabezpečujúca prenosy prostredníctvom Bluetooth verzie 4.0. Vedľa SIM karty (štandardný rozmer) sa nachádza slot pre MicroSD kartu, ktorá sa dá vytiahnuť aj za behu telefónu. Avšak odporúčam telefón vždy vypnúť nakoľko vyhlási že karta bola neočakávane odpojená a mohla by sa poškodiť či zmazať údaje (samozrejme, karta sa dá odobrať aj v systéme). Displej NIE je chránený ochranným sklom spoločnosti Corning Gorilla a ani nijakým iným odolným sklom. Na mnohých webových stránkach síce recenzie uvádzajú toto sklo ako súčasť telefónu avšak na oficiálnej stránke tento model nie je. Na stránkach LG Slovensko by ste tento názov taktiež márne hľadali. Podotýkam že spomínaný názov nie je ani na krabici, kde sú uvedené mnohé špecifiká. Všetci dobre vieme, že každá spoločnosť by sa rada chvastala, že ich model chráni práve toto sklo. Na spodnej časti telefónu sú tri dotykové tlačidlá (menu, domov a späť), ktoré umožňujú nastaviť aj ich podsvietenie. Vo vrchnej časti nájdeme predný fotoaparát, proximity senzor a tiež senzor automatického podsvietenia displeja. Vstup pre slúchadla a Power tlačidlo sa nachádzajú navrchu. Na spodnej časti je umiestnený konektor pre Micro-USB vstup.

Displej: Telefón sa pýši kapacitným 4.7 palcovým (hustota pixelov ~312 ppi) displejom s technológiou True HD-IPS LCD. Ponúka 16 miliónov farieb a HD rozlíšenie so 720 × 1280 pixelov. Pozorovacie uhly displeja sú na vysokej úrovni. Čierna farba na tomto displeji nie je skutočne čierna, ale jej podanie je takmer reálne. V skratke: “na displejoch LCD svieti čierny pixel a na (o)ledkových čierny pixel nesvieti”. Ako som už uviedol pri konštrukcii, smartfón disponuje senzorom automatického podsvietenia displeja, čo zabezpečuje, aby displej nesvietil zbytočne veľa alebo nesvietil príliš málo a tým šetril batériu.

Procesor a grafický procesor: Keďže tento telefón je vybavený štvojadrovým procesorom Tegra 3 od NVIDIE, je pochopiteľné že tomu budú odpovedať nie len rýchlosť, ale aj výsledky jednotlivých testovacích aplikácií. Ja som pre vás zvolil tie, ktoré považujem za najpopulárnejšie a najpoužívanejšie. Výsledná hodnota je priemerom desiatich po sebe urobených testov v režime lietadlo.  AnTuTu: 13414, Vellamo HTML5 1427, Vellamo Metal:337, Nenamark2: 45.7fps, Geekbench2: 1404

 12

Teplota procesora pri mojom maximálnom zaťažení dosiahla najvyššiu teplotu 50.6 stupňov celzia. Treba poznamenať, že i keď bol smartfón neskutočne horúci v oblasti fotoaparátu, nenastal žiaden reštart ale mobil bežal bez problémov ďalej. Samotnú stabilitu systému som otestoval aj aplikáciou StabilityTest v2.7

Užívateľské prostredie (UI):  Ako tester telefónov LG (a to mi už prešlo niekoľko telefónov LG s Androidom rukami) okamžite po zapnutí telefónu mi nedalo neskontrolovať preloženie slovných spojení v Slovenskom jazyku, ktoré kritizujem nielen kvôli tomu, že som užívateľ čistého Androidu, ale niektoré slovné spojenia skutočne nedávajú žiadny význam alebo význam by drvivá ľudí chápala inak.

2013-03-12 15.56.292013-03-12 16.06.002013-03-12 16.17.332013-03-12 16.29.01

Uzamknutie posunutím vyzerá takto

DSC_0191DSC_0192DSC_0193DSC_0194

Prostredie telefónu má grafickú nadstavbu LG Android I3.0 s predinštalovanými aplikáciami. Menovito sú to tieto: Backup, FM rádio, LG Tag+, Media Home, Poznámka, SmartShare, Správca Úloh, Správy (News), Správca Aplikácií, RemoteCall Service, Počasie, Financie, Bunkové Vysielanie. Používatelia, ktorí už vlastnili nejaký model od LG mi dajú za pravdu že nič nie je lepšie ako tieto aplikácie zakázať v nastaveniach (tie ktoré sa zakázať dajú) či už z dôvodu lepšej alternatívy z Google Play, alebo ich nevyužitia.

Čo ma ale milo prekvapilo je možnosť meniť motívy a tak jednoducho zmeniť ikony aplikácií a farebné prevedenie launchera. Na výber sú štyri možné motívy.  Motívy sa menia v Nastavenia > Základná obrazovka > Motív. Ako predvolený je prirodzene motív Optimus.

optimus1optimus2biz1biz2

Optimus                                                                          Biz

cozywall1cozywall2marshmallow1marshmalow2

Cozywall                                                                         Marshmallow

Galérie prostredia:

Foto a video: Hlavný fotoaparát pre toto zariadenie vyrobilo SONY s maximálnym rozlíšením fotografie 8MPx (3264 × 2448) a clonovým číslom 2,4. Rovnaký snímač ma aj súčasná vlajková loď Google Nexus 4. V menu fotoaparátu okrem bežných nastavení akými sú napríklad úprava jasu, režim scény , ISO  (Auto, 400, 200 a 100), vyváženie bielej či časovač, HDR, Panorama, Nepretržitý záber (známy najmä z Galaxy S3) a aj nová funkcia, pomocou ktorej odfotografujete objekt vyslovením slova “Číz“.

Hardvérovými tlačidlami, ktoré primárne slúžia na regulovanie hlasitosti, v aplikácii Fotoaparát slúžia ako spúšť fotoaparátu. Držaním tlačidla (volume + alebo volume -) fotoaparát zachytáva zábery s polsekundovým intervalom dovtedy, kým neuvoľníte “spúšť”.

DSC_0202DSC_0203

Rozlíšenie videa je Full HD a teda 1920 × 1080 pixelov. Samozrejme je možné natáčať aj v menšom rozlíšení. Ukážka nižšie je nahraná vo Full HD.

Video na stiahnutie http://uloz.to/xHzVaju/2013-03-14-14-00-58-mp4

Vedľajší (predný) fotoaparát taktiež vyrobilo SONY s rozlíšením fotografie 1,3MPx (1280 × 960). Podotýkam, že taktiež tento snímač sa nachádza v Nexus 4.  Rozlíšenie videa je v HD (1280 × 720). Tento fotoaparát už nemá toľko nastavení ako hlavný fotoaparát, avšak má jednu funkciu, ktorú hlavný nemá. Je ňou “krásny záber”. Táto funkcia upravuje jas a efekt rozmazania ovládaním na lište v spodnej časti obrazového poľa.

DSC_0204DSC_0206

Ako sa na Slovensku povie, “ak Boh dá”, urobím onedlho vlastnú recenziu aj pre Nexus 4. Kvalitu snímačov si potom môžete porovnať sami.

Internet:  V smartfóne okrem predinštalovaného prehliadača nájdete aj prehliadač Chrome. Tomu sa však venovať nebudem, nakoľko to by bolo na dlho 😀 Predinštalovaný prehliadač disponuje možnosťou približovania a oddiaľovania držaním ikonky na vysúvacej lište v spodnej časti prehliadača.

DSC_0186DSC_0187

Prehliadač nemá problém s flashovými stránkami, avšak je potrebné aplikáciu Flash Player nainštalovať z iného zdroja ako Google Play, nakoľko sa tam už nenachádza. Prehliadač dosiahol maximálne skóre v teste HTML5 test 305 bodov a 3 bonusové body.  Za celú dobu som nemal žiadne problémy s jeho používaním. Jeho rýchlosť samozrejme zaručuje jeho procesor a tiež grafický procesor.

Hry: Hrateľnosť na tomto smartfóne je na veľmi dobrej úrovni. Osobne som nemal problém s akoukoľvek hrou, ktorú som hral. To však neznamená že taká hra neexistuje. Ako všetci vieme, vývoj ide raketovo dopredu a to čo platí dnes, nemusí platiť zajtra, čo sa týka hier. Zárukou najnovších titulov na Google Play je práve jeho procesor Tegra 3, presný 10 bodový multitouch a tiež dostačujúca vnútorná pamäť pre každú “nenažranú” hru z dielne Gameloft či EA Sport. Na uhlopriečke 4,7 palcov s kvalitným displejom je hranie ideálom pre Gamerov.

GPS/Navigácia:  Prvý GPS signál hľadal smartfón v statickej polohe dobrú minútu preto som už už myslel že nie je niečo v poriadku, ale keď našiel dostatočný počet satelitov, bezproblémovo bolo možné navigovať. Pri testovaní telefónu som používal navigáciu Sygic a počas navigovania sa mi nestalo, že by som stratil polohu. Avšak keď som priložil v budove (cca 3m od okna) vedľa neho môj Nexus 4 a za rovnakých podmienok som spustil vyhľadávanie, smartfón nebol schopný vyhľadať dostatočný počet satelitov pre jednoznačné zachytenie polohy. Zato Nexus 4 to mál vyriešené do jednej minúty.

Batéria: Ako bolo už vyššie napísané, smartfón je osadený batériou s kapacitou 2150 mAh a technológiou Li-Ion. Ak sa pýtate koľko vydrží batéria, nepoviem vám žiadne výsledky. Namiesto toho vám poskytnem výsledky testov aplikácie GLBenchmark 2.5.1. Každý test bol v režime lietadlo s vypnutým Wi-Fi pripojením. Stav batérie bol 100% a test prebiehal až po totálne vybitie. Pre zobrazenie výsledku bolo nutné dobiť batériu a pripojiť telefón k internetu pre zobrazenie. V ľavom dolnom rohu je čas priebehu testu. Ak máte Android, otestujte si svoj terajší mobil a porovnajte ho s týmto smartfónom aby ste vedeli, ako na tom je batéria v tomto modeli.

prvy

GLBenchmark 2.5 Egypt HD (C24Z16 Battery 100% Britness 60 FPS)

druhy

GLBenchmark 2.5 Egypt HD (C24Z16 Battery 100% Britness 30 FPS)

treti

GLBenchmark 2.5 Egypt HD (C24Z16 Battery 50% Britness 60 FPS Max)

štvrtý 2

GLBenchmark 2.1 Egypt HD (C24Z16 Battery 100% Britness 60 FPS)

Originálna nabíjačka nabije telefón za 2:40 minút. Túto hodnotu zobrazila aplikácia Batery Monitor Widget. Samozrejme, aplikácia generuje hodnotu z 0%-100%. Keď už spomínam nabíjačku, nemôžem nespomenúť fakt, že sa mi niekoľko krát stalo, že mi telefón zobrazil USB nabíjanie. Zobrazoval pomalé nabíjanie, namiesto nabíjania nabíjačkou. Opätovným odpojením a pripojením už zobrazoval nabíjanie správne.

Nepodporuje:

 • Sieť 4G
 • Bezdrôtové nabíjanie
 • Odolné sklo
 • Digitálny zoom
 • Stabilizácia obrazu
 • USB OTG
 • Notifikačná dióda

Záver: Osobne som milo prekvapený týmto telefónom. Prvé dojmy boli skôr negatívne ako pozitívne, pretože podľa mňa sa až príliš podobajú všetky LG telefóny jeden na druhý. Počas testovania som nepostrehol žiadny problém so systémom Android. Jedine na čo som si nemohol zvyknúť bola chýbajúca notifikačná dióda, na ktorú som veľmi naučený. Samozrejme ak by som vlastnil tento telefón, rozhodne by som si ho upravil tak, aby som podsvietením tlačidiel nahradil diódu.

Smartfón sa dá k dnešnému dňu kúpiť už od ~315.


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!