Smartmobil

SMSka oslavuje, dnes má 20 rokov

od , 3. decembra 2012, v kategórii Novinky. Počet prezretí: 2805

Kto vôbec vie presne, čo skratka SMS znamená? Asi málokto a to je tu Short Messaging Service s nami už presne 20 rokov.

Prvá SMS bola poslaná 03. decembra 1992. Neboli to Fíni, ako s GSM hovormi. Prekvapivo to boli ľudia z British telecom Vodafone s “kufríkovým” telefónom Orbitel 901 (nie, tento vo svojej zbierke ešte nemám :D). Textom bolo želanie “Merry Christmas”, zjavne už mali v telke vianočné reklamy, ako aj my teraz.

SMSky sa dnes používajú už nie len na komunikáciu ľudí z mobilu na mobil, často sa toto spojenie využíva aj na monitoring zariadení, ktoré posielajú info o stave. Poznáte možno alarmy s GSM v aute, ktoré sú schopné poslať správu pri podozrivej manipulácii s vozidlom. Aj vďaka tomu operátori zarobili na SMSkách dokopy viac než 114 miliárd dolárov. Dosť veľa na to, že ich to nestojí vlastne nič.

SMSky sú prenášané len kontrolnými kanálmi siete, ktoré informujú o sile signálu, lokácii a prichádzajúcich hovoroch. Nie je to teda tradičný prenos dát. Prevádzka kontrolných kanálov by bola takmer rovnako nákladná, či by sa SMSky posielali, alebo nie. Výhodou je ale použitie SMS správ v čase, keď je prenosová sieť preťažená. To sa môže stať počas katastrof, teroristických útokoch alebo na nový rok 🙂 – nedovoláte sa, ani keby ste ako chceli. SMS, možno s meškaním, ale určite dorazí aj s potrebnou informáciou.Krátke textové správy už ale nahradil Facebook, Twitter, iMessage, ICQ, Viber a mnohé ďalšie online služby. Niektoré z nich však doteraz majú na SMS prepojenie – dá sa cez ne poslať status, alebo dostať upozornenie na mail alebo odpoveď. Veď Twitter má 140 znakové obmedzenie práve preto – SMS má 160 znakov a do nej sa musí zmestiť tweet a meno užívateľa.


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!