Smartmobil

Nokia Lumia 920 – kancelária, fotoaparát a zábava vo vrecku

od , 3. decembra 2012, v kategórii Recenzie, Telefóny. Počet prezretí: 5387

Nokia Lumia 920 je najnovší model od fínskeho výrobcu s novým operačným systémom od Microsoftu Windows Phone 8, ktorý bol oficiálne predstavený 29. októbra.
Už ubehli dva týždne od toho, čo som sa rozhodla investovať do Nokie Lumie 920, takže by som sa chcela podeliť s mojimi postrehmi.
Operačný systém Windows Phone 8 má rovnaké jadro a užívateľské prostredie ako Windows 8, čo je pre bežného spotrebiteľa ako aj profesionála veľkou výhodou. V priebehu 5 minút po vybalení Nokie Lumie 920, vložení micro-SIM karty a zadaní údajov účtu Microsoft (Microsoft Live, hotmail, resp. iného pridruženého účtu) nájdete vašu agendu, kontakty a maily zosynchronizované a môžete pokračovať v práci bez ďalšieho vyrušovania. Samozrejme môžete synchronizovať aj vaše ďalšie účty a maily po zadaní vašich údajov. Hneď môžete využiť plne funkčnú aplikáciu Office, ktorá vám umožní plynulo pokračovať v práci so súbormi Word, Excel a Power Point. Na otvorenie súborov *.pdf už ale treba stiahnuť aplikáciu z obchodu. Momentálne môžeme nájsť aplikáciu PDF Reader, ktorá síce umožní otvoriť súbor *.pdf a robí to dobre, ale tým to začína aj končí, čo považujem za dosť veľké obmedzenie. Dúfam, že čoskoro budeme mať na výber viac. Netreba zabudnúť, že SDK vývojové prostredie bolo k dispozícii vývojárom aplikácií len krátko a v niektorých prípadoch je lepšie prepísať aplikáciu, ako ju len narýchlo prispôsobiť pre WP8. Zatiaľ som v obchode našla všetko, čo som hľadala, ale som “odchovaná” na Nokiou už opustených platformách (Symbian a MeeGo), takže nie som v tomto ohľade náročná (ako možno jabkári alebo androidi s desiatkami alternatív, že si nevedno vybrať).
Čo sa týka písania, klávesnica je dobrým prekvapením. Veľmi pozitívnym bodom je možnosť prechodu pomocou jedného kliku medzi rôznymi klávesnicami pre rôzne jazyky (ako na spôsob Nokie N9). V mojom prípade som musela doinštalovať slovenskú klávesnicu aj so slovníkom (jednoducho jedným klikom cez nastavenia), pretože moja Lumia 920 je určená pre francúzsky trh. Slovník je korektný a úžasne zjednoduší písanie (dôkazom je tento článok, ktorý je písaný výlučne na mojej Lumii 920). Chýba už len Swype.Foto:
Nokia sľúbila vynikajúce fotky za slabého osvetlenia a stabilizáciu videa – v tomto smere splnila svoj sľub. Čo sa týka fotiek za denného svetla – čakala som, bohužiaľ, viac. Je pravda, že ako užívateľka Nokie N8 som dosť náročná. Fotky sú za denného svetla síce pekné, ale pravdupovediac, nič svetoborného. V porovnaní s Nokiou N8 im niekedy chýba ostrosť v určitých detailoch. Podľa Nokie ide o softvérový problém (problém konverzie na jpeg?), ktorý by mal byť vyriešený updatom, na ktorom sa momentálne pracuje. Podrobnejší test spravím v ďalšom článku zameranom výlučne na foto test. Môžem s určitosťou povedať, že som ešte nestretla mobil, ktorý by si tak dobre poradil pri slabom osvetlení, ako práve Lumia 920 (ani žiaden kompakt). V tomto smere sa naozaj Nokia postarala o veľmi príjemné prekvapenie a v tejto oblasti Lumia 920 presahuje všetky moje očakávania. V tomto ohľade som dosť náročná, pretože zachytiť dobré momentky pri slabom osvetlení nie je vôbec jednoduché. Nokia Lumia 920 si s tým ľahko poradí. 

Multimédia:
Čo sa týka hudby, tak Nokia Lumia 920 splní požiadavky bežného užívateľa. Je vybavená dvomi aplikáciami a to hub X-box Hudba + Video (Microsoft) a Nokia Hudba (Nokia). V podstate obidve vám umožňujú vypočuť si vašu hudbu. Nokia Music vám navyše umožní stiahnuť si mix podľa zadaných kritérií a vypočuť si ho off-line. Malo by to zrejme kompenzovať absenciu FM rádia (teoreticky). Túto absenciu považujem za dosť veľké mínus. (Lumia 920, podobne ako N9, v sebe má potrebný hardvér, no na rozdiel od N9 nie je možné aplikáciu na FM rádio doinštalovať. Nepočítalo sa s ním v celom systéme WP8).  Dobrou správou je aspoň možnosť skopírovať vašu hudbu priamo cez PC bez použitia nejakého ďalšieho programu – Windows Phone 8 sa už ako tak zaobíde aj bez Zune. Zvuk je veľmi dobrý a Nokia Lumia 920 má aj dosť dobrý ekvalizér (čo mi teda pri Symbian Belle a MeeGo chýbalo – plus pre WP8). Ak si ale chcete vytvoriť vlastný playlist vašich mp3 priamo v telefóne, radšej na to zabudnite – musela som si ho vytvoriť v Microsoft Media Player a následne ho synchronizovať s Lumiou 920. Toto mi teda naozaj vadí. Veľké mínus pre WP8. Ale čo sa týka kvality zvuku, nemám čo Lumii 920 čo vyčítať, skôr naopak. (V prípade prvých Nokií s WP7 bol s kvalitou zvukového výstupu naozaj problém, čiastočne to poriešili aktualizácie.)
Kvalita videa je veľmi dobrá vďaka vynikajúcej kvalite displeja. Nokia Lumia 920 má displej Pure Motion©, ktorý považujem za momentálne najlepší na trhu. Čierna je čierna, ľahko sa číta na priamom slnku a navyše je veľmi citlivý, takže sa dá používať aj s rukavicami (v nastaveniach môžeme túto možnosť aktivovať – možnosť výberu citlivosti displeja považujem za veľké plus, pretože táto citlivosť môže aj nemusí vyhovovať všetkým.

GPS a navigácia:
Nokia Lumia 920 obsahuje aplikácie Nokia Mapy a Nokia Drive (momentálne v beta verzii). Nemám k tomu čo povedať – spĺňajú si svoju úlohu a robia to dobre. Nokia možno zmeškala vlak v oblasti chytrých mobilov, oproti konkurencii ale vsadila na vlastné programy a to hlavne v oblasti kartografie a cestnej navigácie. Niet čo dodať, ide o špičkové programy a Nokia Lumia 920 vám umožní ich využívať zadarmo.

Exkluzívne aplikácie Nokia:
Ako som už povedala, Nokia sa rozhodla vsadiť na vývoj programov. Nokia Lumia 920 má tiež aplikácie typu “Around Me” (Mestské info, Sprievodca po okolí), ktorá vám umožní lepšie sa zorientovať vo vašom okolí – napríklad nájsť reštauráciu alebo zistiť, čo sa vo vašom okolí nachádza (augmented reality).
Takisto nájdeme rôzne aplikácie zamerané na foto – Nokia Panorama, Smart shoot, Cinemagraph. Lumia 920 je proste “fotofón” a Nokia sa to snaží dokázať tým, že nám ponúka aplikácie, ktoré odhalia jeho kvality. Myslím si, že v tomto nesklamala.

Web:
Rýchly. Úžasne rýchly. Lumia 920 (ako aj iné WP8) používa Internet Explorer 10, ktorý je veľmi dobre optimalizovaný na mobilné surfovanie. Naozaj niet čo dodať. Veľmi veľké plus pre Lumiu. (Určite s tým má čo robiť aj poriadny dvojjadrový procesor v porovnaní s N9 na MeeGo a N8 na Symbiane, ale vieme, že prehliadače tam neboli žiadnou výhrou, skôr naopak).

 Záver:
Nokia Lumia 920 ma príjemne prekvapila. Je to môj prvý mobil s Windows Phone OS a je pravda, že som mala dosť negatívny postoj voči tejto platforme. Keďže som fanúšikom Nokie už niekoľko rokov, mala som dosť veľké problémy prehltnúť horkú pilulku “11. Február”, no a nad zánikom Symbianu a pochovaniu za živa perspektívneho MeeGo som sa stále ešte nepreniesla – myslím, že nie som jediná v tejto situácii. (Rusnak, Pyler, Wirer a ďalší z tohto fóra len a len súhlasia). Ale ako sa hovorí, život ide ďalej a chcela som vyskúšať niečo iné (možno som chcela dať druhú šancu Nokii). (Rusnakova druhá šanca Nokii s Lumia 800 a WP7 nedopadla dobre. Stále tvrdí, že Nokia nemala nasadiť tento OS v danej verzii s toľkými nevýhodami a nedokonalosťami. S WP8 je to už lepšie, staršie Lumie však dostanú len WP7.8, aj to až v novom roku). Veľmi som bola prekvapená tým, že Nokia Lumia 920 je veľmi jednoduchá, čo sa týka používania – ide o úplne iný prístup. Používanie je veľmi intuitívne a nie “appcentrické”, ktoré považujem za “okukané” a svojim spôsobom už mi aj lezie na nervy. Nokia Lumia 920 (ako aj ostatné WP8 zariadenia) využíva globálny pohľad na potreby užívateľa a podľa toho sa aj snaží ich uspokojiť. Je to jednoducho úplne iný prístup. Je pravda, že Windows Phone 8 je uzavretá platforma, takže vy (modderi), čo sa radi vŕtate v systémových súboroch – radšej zabudnite a berte WP8 taký aký je, alebo vôbec. Aj to niekedy treba – používať jednoducho mobil bez zbytočných otázok a lámania si hlavy. Myslím, že to je filozofia WP8.

Technické údaje:
Operačný systém – Microsoft Windows Phone 8
Displej – 4,5″ Pure Motion© HD, Corning Gorilla Glass, 1280 × 768 pixelov
Fotoaparát – 8,7 MPx PureView s optickou stabilizáciou, objektív Carl Zeiss, autofókus, dvojitý LED blesk
Procesor – Snapdragon S4 (dual-core)


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!