Smartmobil

HTC 8X – prvý WP8 telefón u nás (minirecenzia)

od , 17. decembra 2012, v kategórii Novinky, Recenzie, Telefóny. Počet prezretí: 4024

Aj napriek tomu, že Microsoft má podpísanú dohodu s Nokiou a už nejaký ten mesiac spolupracujú, Nokia predsa len nepatrí medzi najrýchlejších výrobcov mobilných telefónov. Škoda… Po vydaní Samsungu Ativ S Nokiu predbehlo aj HTC, navyše s názvom, ktorý nesie aj meno systému.

26.10.2012 bol Microsoftom oficiálne predstavený nový operačný systém, Windows 8. Nás však zaujíma z mobilného pohľadu verzia Windows Phone 8. Ako som už vyššie spomenul, Nokia opäť zadriemala a takmer hneď po predstavení bol uvedený na trh (dostupný na SK trhu asi od začiatku novembra) model od spoločnosti HTC. Ide o slušne vybavený smartfón, vlajkovú loď so systémom WP8, HTC 8X.

Obsah balenia:
– mobil
– sieťová nabíjačka
– dátový kábel
– slúchadlá
– potrebné dokumenty
– “špendlík” na vysunutie slotu microSIM karty

Dizajn, hardvér a konštrukcia

HTC sa z môjho pohľadu stále s dizajnom vedelo pohrať. Rozdiel nie je ani pri 8X-ku. Mierne pretiahnuté unibody, (jednoliata) plastová konštrukcia o rozmeroch 132 x 66 x 10 mm pri hmotnosti 130 gramov je dostatočne pevná a stále si zachováva aj elegantný dizajn. Mierne zaoblené rohy, bočné hrany zozadu sú skosené pre príjemnejšie držanie. Celý kryt je z príjemného “pogumovaného” materiálu, z ruky sa nešmýka a dobre sa drží. 4,3″ (109 mm) Super LCD displej s HD rozlíšením (720 × 1280 px) z prednej strany dopĺňajú 3 dotykové tlačidlá (zľava šípka späť, domov – logo Windows a lupa pre hľadanie). A aby som nezabudol, sklíčko displeja je odolné, technológia Gorilla Glass 2 (druhá generácia). Nad displejom sa vyníma mriežka reproduktora, pod ktorou je ukrytá aj  notifikačná dióda, ktorá istotne poteší. Naľavo od mriežky nájdete aj 2,1 MPx kameru pre videohovory, ktorá dokáže zachytiť súčasne až 4 tváre vo Full HD rozlíšení.

Zadná strana je strohá na prvky, vo vrchnej časti je šošovka 8 MPx fotoaparátu, vedľa nej prisvetľovacia dióda. Uprostred zadného krytu nechýba logo výrobcu, v spodnej časti zase logo Beats Audio a mriežka reproduktora pre multimédiá. Pod zadným krytom sa schováva 1800 mAh batéria. Slot na pamäťovú kartu budete hľadať márne, vystačiť si musíte so vstavanou 16 GB pamäťou. K tomu si pripočítajte ďalších 7 GB na cloudovom serveri SkyDrive od Microsoftu.

Bočné hrany sú ako pri väčšine zariadení vyhradené pre ovládanie hlasitosti (na pravej strane zariadenia), vrchná zahŕňa zapínacie/blokovacie tlačidlo dostatočnej tuhosti, nahmatateľné takmer kedykoľvek. “Fotografov” určite poteší hardvérová spúšť.

Na výber máte z viacerých farebných variánt (čierna, modrá, resp. modrofialová, žltá, červená).

Výkon 

O komplexný výkon sa stará dvojjadrový 1,5 GHz procesor Qualcomm S4 plus (MSM8260A) s grafikou Adreno 225. Systém je svižný, Windows Phone nie je až taký náročný na výkon ako napr. Android. Procesoru dopomáha k funkčnosti aj 1 GB RAM pamäte. Na ukladanie dát máte spomínaných 16 GB pamäte.

Menu, softvér

Softvér telefónu, teda jeho operačný systém, Windows Phone 8 má rovnaké jadro ako Windows 8 pre notebooky a stolové počítače. Nechýbajú dlaždice, ktoré sú animované, na displeji je možné ich mať hneď niekoľko. Potešujúca správa je aj tá, že dlaždice nemusia mať rovnaké rozmery ako tomu bolo pri Windows Phone 7.5. Ďalšia inovácia (pre verných fanúšikov Nokie prichádzajúca dosť neskoro) je podpora MassStorage, ale… Áno, je tu jedno ale. MassStorage v prípade Windows Phone 8 nie je tak celkom MassStorage, pretože je možné kopírovať len niektoré položky do už predvolených v mobile. To hádam vysvetlí Alexx v pripravovanom článku osobitne venovanom Windows Phone ako OS.

SW – multimédiá – foto, prehrávač hudby, videá

Multimediálne súbory – zábava hlavne pre mladých. Videá, hudba, fotky…
Fotografie zhotovíte vstavaným 8 MPx fotoaparátom s automatickým ostrením. Nechýbajú rôzne nastavenia, podobne ako to bolo ešte pri WP7.5. Na autoportréty a videohovory využijete prednú kamerku s rozlíšením 2 MPx.

O hudobný výkon sa postará ako aj pri iných modeloch HTC spolupráca s firmou BeatsAudio, ktorej logo nájdete aj vzadu na kryte telefónu. Rovnaký výkon nechýba ani pri vlajkových lodiach s Androidom, One X a One X+. Tento zvukový výkon poteší pri všetkých multimédiách, teda nielen pri hudbe, ale aj pri videách.

SW – kancelária – kalendár, poznámky, GPS, Office

Spolupráca s Microsoftom je prítomná a známa aj v tomto modeli od HTC-čka. Office je v základnej výbave bez nutnosti čokoľvek inštalovať navyše, prepojenie s účtov Hotmail a prístup na cloudový server SkyDrive. Dokumenty tak môžte nielen upravovať, ale aj prezerať či zdieľať. Nechýba možnosť zálohovať kompletné údaje na SkyDrive.

Výdrž, batéria a jej spotreba

Nakoľko som mal HTX 8X len na pár hodín testovania, tento údaj zatiaľ prezentovať a rozpisovať nebudem. Navyše to nie je uvedené ani na oficiálnej stránke výrobcu, odhadujem však pri menšom vyťažení prežije s Vami aj 2 dni. Ak to niekto vie otestovať, budeme radi za každú informáciu 🙂 .

Záverom…

HTC predbehlo Nokiu aj Samsung, v predaji mali prvý mobil s Windows Phone 8, ktorý je navyše dostupný aj na Slovenskom trhu za nie veľmi premrštenú cenu (v porovnaní so staršími modelmi aj Nokie, napríklad Nokia 900 s WP7.5). Ponúka krásny displej primeranej 4,3″ uhlopriečky s HD rozlíšením, unibody konštrukciu, vyhotovenie v 4 farebných variantách (čierna, žltá, fialová a červená). Nechýba 8 MPx fotoaparát s automatickým ostrením, nahrávaním Full HD videa. Ak by som nebol zaťažený na Nokie a ich starší a ukončený Symbian, určite by som pouvažoval nad týmto zariadením… Navyše micro SIM kartu (nová móda) už mám v aj Nokii 808 PureView.

HTC 8X si môžete zakúpiť už od ceny 483,06 € vrátane DPH (3.12.2012).

Fotogaléria: autor

Produktová stránka: http://www.htc.com/www/smartphones/htc-wp-8x/


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!