Smartmobil

Najkomplexnejšia recenzia: Samsung Galaxy S3

od , 5. decembra 2012, v kategórii Recenzie, Telefóny. Počet prezretí: 73001

Recenzií momentálnej vlajkovej lode Samsungu – Galaxy S3 je na internete už mnoho. Rozhodol som sa však napísať aj ja vlastnú. Všetky, ktoré som čítal, mi pripadali tak, že telefón dostali zapožičaný a musia sa vyjadriť pozitívne minimálne na jeho prednosti. Niektorí dokonca „recenzujú“ aj telefóny ktoré nikdy nedržali v ruke! Všeobecne mi tiež vadí absencia neoficiálneho používania, ako je napríklad root, riziká a problémy spojené s takýmto užívaním, čo je asi tiež dôsledok recenzovania iba požičaného telefónu. Ja som si telefón normálne kúpil, používam ho dlhšie a preto nie som ničím takým viazaný. Malo by sa jednať o čo najkomplexnejšiu recenziu Galaxy S3 od Samsungu. Dúfam že Vám pomôže rozhodnúť sa, či si tento telefón kúpite alebo nie. Verím, že tu nájdu informácie aj súčasní majitelia tohto smartfónu.

Všetko čo tu budem spomínať sa bude týkať aktualizovaného telefónu, teda s Androidom 4.1.1. Tesne pred vydaním recenzie som nainštaloval verziu Androidu 4.1.2, niekoľko vecí tu teda bude aj z neho a vždy na to upozorním.

Pri obrázkoch prosím klikajte priamo na ne. Pohyb medzi obrázkami jedného celku je možný aj šípkami. Mnohé obrázky majú dole napísaný opis alebo bližšie informácie.

Navigácia:

Hardvér

Telo
Displej
Fotoaparát / kamera
Výkon, pamäť
Pripojenia
Senzory

Softvér

Launcher
Predinštalované aplikácie
Nastavenia
Príslušenstvo:
Príslušenstvo – originálne
Príslušenstvo – neoriginálne
Neoficiálne používanie ako ROOT či custom ROM

Samsung Galaxy S3

Po 18 mesačnom vývoji, počas ktorého prebiehala reklamná  kampaň, sa na Internete každú chvíľu objavil nový zaručený budúci vzhľad a hádalo sa, čo nový telefón prinesie. Samsung predstavil 3. mája 2012 svoju novú vlajkovú loď Galaxy S3. Zariadenie bolo v predaji v Európe a strednom východe od 29. mája 2012. Za prvých 100 dní sa predalo viac ako 20 000 000 kusov. Ďalší míľnik nasledoval 3.11.2012, kedy bola dosiahnutá hranica 30 000 000 predaných kusov. V októbri 2012 bola oznámená menšia, lacnejšia a menej výkonná verzia a o mesiac bol vydaný Samsung Galaxy S3 mini. Ohlásený bol už aj nástupca, Galaxy S4, ktorý by sa mohol objaviť vo februári 2013 s 5″ OLED displejom, 2GHz procesorom a 3GB RAM.

Hardvér

Telo:

Rozmery S3-ky sú 136.6 × 70.6 × 8.6 mm pri hmotnosti 133 gramov. Okrem úvodnej modrej a bielej farby je dostupný už aj v červenej, hnedej, šedej, čiernej farbe. Keď som vybalil telefón a držal ho prvý raz v ruke, najprv som si myslel, že to je snáď maketa. Úplne ľahký. Preto som sa veľmi čudoval, keď som sa dozvedel že na telefón to vôbec nie je ľahký model. 133 gramov je dosť. No vôbec to nie je cítiť. Zrejme kvôli svojej veľkosti a tomu, že nie sme stroje, ale všetko sledujeme, porovnávame a podobne. To by asi vedel najskôr nejaký psychológ. Telo nie je obyčajný plast, ako by sa mohlo zdať, ale je z polykarbonátu, ktorý má dobrú tepelnú a hlavne nárazovú odolnosť. Zadný kryt je tiež veľmi ohybný. Videl som obrázky kde ho zohýbali až približne do pravého uhlu. Ja som do takého extrému  nešiel, ale môžem vysokú ohybnosť potvrdiť.

Na prednej strane sa nachádza jedno hardvérové a dve softvérové tlačidlá, predná kamera, snímač osvetlenia a blízkosti, slúchadlo, pod ním nápis Samsung a hlavne veľký displej. Zadnú stranu tvorí mierne vystúpený fotoaparát, LEDka a reproduktor. V hornej časti pod fotoaparátom je ešte nápis Samsung. Na dolnej strane je štandardný microUSB B konektor s dvoma skosenými hranami, mikrofón, na hornej strane je umiestnený 3,5mm jack konektor a druhý mikrofón. Dvojtlačidlo hlasitosti na ľavej strane, zapínacie/vypínacie tlačidlo (budem ho nazývať power) na pravej strane.

Čo sa týka komfortu, telefón sa drží dobre, avšak mnohí môžu mať problémy s ovládaním jednou rukou, kvôli veľkosti displeja. Chyba je, že power je na boku, navyše vo výške dvojtlačidla na druhej strane. Často sa mi stáva, že omylom zmením hlasitosť pri vypnutí displeja. Pre mňa má power najlepšiu polohu hore pri jacku. Taktiež bočné dvojtlačidlo som celý život zvyknutý, že mám napravo. Na eS trojke je vľavo. Dotyková vrstva mi reaguje aj na nechty, nielen na kožu. Podľa mňa je chyba, že hlavný reproduktor je vzadu. Oveľa lepšia poloha je podľa mňa na dolnej alebo hornej strane zariadenia. Tak by sa nestávalo, že je reproduktor zakrytý keď mobil leží na niečom mäkkom alebo ho zakrývate prstami pri držaní.

Displej:

Galaxy S3 má takmer celú prednú stranu vyplnenú Super AMOLED displejom s uhlopriečkou 4,8″ (12,192 cm) a HD rozlíšením 720 × 1280 bodov, čo predstavuje hustotu 306 ppi. Chránená je druhou generáciou Corning Gorilla Glass. Dotyková vrstva rozpoznáva do 10 súčasných dotykov. Pri tejto uhlopriečke by som však prijal radšej FullHD rozlíšenie 1920 × 1080. Ak sa totiž lepšie pozriete, uvidíte body, čo nie je práve najlepší stav. Odzrkadľuje sa to hlavne pri čiarach s hrúbkou jeden pixel kedy vidíte zlomy (aliasing). No nebojte sa, nie je to nič strašné. Obraz je pekný, vďaka AMOLED displeju dosahuje takmer nekonečný kontrast a dobre je vidieť aj vonku. Takmer nekonečný preto, lebo pri Super AMOLED displejoch od Samsungu nesvietia len samotné body, ale displej obsahuje aj podsvietenie pre zvýšenie jasu displeja. Keď je okolo tma, tak čierna na displeji nie je čierna ale skôr šedá. V tme pri zobrazovaní tmavých obrázkov (napríklad vo filme v tme) je tiež možno spozorovať relatívne dosť rušivé škvrny ktoré sú výsledkom nerovnomerne hrubých organických bodov cez ktoré presvitá podsvietenie. Škoda že sa podsvietenie nevypína aspoň pri minimálnom jase. Ak však nepozeráte na mobile potme film s tmavými scénami, ani si to nevšimnete. Poloha prsta/prstov sa obnovuje približne 60 krát za sekundu. Po aktualizácii, teda v Androide 4.1.1, sa jas nastavuje veľmi jednoducho a pohodlne, na paneli oznámení (notification drawer). Problém nastáva pri držaní telefónu na ležato s pravou stranou dole. Vtedy je zatienený senzor osvetlenia a v prípade, že máte autoreguláciu jasu, budete slabo vidieť. V tejto časti spomeniem ešte tlačidlá na prednej strane. Podsvietené sú len senzorové, pričom jas obrazovky nemá vplyv na ich jas, čo je škoda. Jas sa nedá meniť ani manuálne. Je dobré vedieť, že OLED displej nespotrebuje energiu pri zobrazovaní čiernej farby. To znamená, že ak máte v aplikáciách možnosť zapnúť nočný režim, ktorý namiesto bielej zobrazuje čiernu, zapnite ho kvôli šetreniu energie.

Fotoaparát / kamera:

Predný fotoaparát je štvorcový, s rozlíšením 1392 × 1392 čo je 1,9MPix. Na výber sú ešte rozlíšenia 1280 × 960 a 640 × 480. Z ďalších možností je na výber kvalita obrázkov (veľmi jemná, jemná, normálna), uloženie súradnicových koordinátov – tu je na mieste napísať, že musíte mať povolené zapnutie GPS. Teda súradnice sa nedajú získať z iných zdrojov (wi-fi, operátor, …). Ďalej je na výber možnosť uložiť snímku prevrátene, no tu je to zaujímavo brané, lebo snímka sa štandardne uloží opačne ako bola nasnímaná. Teda keď zvolíte uložiť ako obrátené, snímka sa uloží normálne. Môžete zapnúť vodiace čiary aby ste nefotili nakrivo, viditeľnosť v exteriéri, čo je zvláštny názov pre nočný režim – odporúčam nezapínať – pokazí to farby a výsledný efekt nie je príliš pekný, časovač (2, 5, 10 sekúnd), expozícia, efekty (čiernobiely, sépia, negatív), vyváženie bielej (automat, denné svetlo, oblačno, žiarovka, žiarivka) a režim fotografovania – autozdieľanie fotiek, detekcia úsmevu, animovaný film, krása (neprišiel som na to čo to presne robí, no myslím že automaticky upravuje farby, kontrast a expozíciu fotky – nie je to však veľmi viditeľné).

Predná kamera nahráva s maximálnym rozlíšením 1280 × 720 (alebo 720 × 480,  640 × 480, 320 × 240). Na výber sú podobné možnosti ako pri prednom fotoaparáte – teda efekty, expozícia, časovač, vyváženie bielej, viditeľnosť v exteriéri, vodiace čiary, kvalita videa. Navyše je akurát režim nahrávania, v ktorom môžete obmedziť veľkosť na MMS. Špecifikum, výhoda a zaujímavosť Galaxy S3, je možnosť fotiť v plnom rozlíšení počas natáčania videa. Pričom sa dá urobiť aj niekoľko fotiek za sekundu.

Zadný fotoaparát je nadštandardne kvalitný. Pri porovnávaní fotiek s ostatnými telefónmi sa S3-ke len máloktorý vyrovná. Maximálne rozlíšenie je 8MPx. Čo sa mi veľmi páči, je možnosť priamo fotiť s pomerom strán 16:9, vtedy sa ale zníži rozlíšenie na 6MPx. K dispozícii sú ešte rozlíšenia 3,2MPx (4:3), 2,4MPx (16:9), 0,9MPx (16:9) a 0,3MPx (4:3). Možnosti fotenia sú tu oveľa bohatšie ako pri prednom fotoaparáte. Samozrejmý je blesk riešený jednou LEDkou štandardnej svietivosti. Prepína sa medzi vždy vypnutý, vždy zapnutý (zablysne len pri zaostrovaní a fotení) a automat. Redukcia červených očí nepochopiteľne chýba. Režim fotografovania tu je doplnený o sériové snímanie, detekciu tváre, panorámu a HDR. Pri sériovom snímaní telefón spraví 20 fotiek za asi 3,5 sekundy. V ňom je ešte možnosť zapnúť automatické vybratie najlepšej fotografie – telefón vyberie najmenej rozmazanú fotku a ak sú na zábere osoby, tak zohľadňuje aj úsmev. Panoráma sa robí naozaj jednoducho, stačí ju spustiť a len točíte telefónom až kým sa nespraví osem záberov alebo to neprerušíte už skôr. Výsledná panoráma vyzerá veľmi dobre, nie sú vidieť žiadne zlomy ani divné prechody. HDR funguje tiež veľmi dobre. Spočíva v spojení dvoch fotiek rovnakého záberu s rozličnou expozíciou pre dosiahnutie vyššieho kontrastu. Z nejakého dôvodu sa však ukladajú dve fotky. Jedna bez HDR a druhá s HDR. Asi aby ste si to mohli porovnať 🙂 V efektoch je navyše Studený starobylý nádych, teplý starobylý nádych, Posterizácia, Solarizácia, Zelený bod, Modrý bod, Červenožltý bod Vyblednuté. Zelený, modrý a červenožltý bod transformujú všetky farby okrem tej čo majú v názve do odtieňov šedej. Ďalej je možné nastaviť Režim scény a to: Na výšku, Na šírku, Šport, Oslava/interiér, Pláž/Sneh, Západ slnka, Súmrak, Jesenná farba, Text, Svetlo sviečky, Ohňostroj, Podsvietenie Noc. Ďalej Režim zaostrovania (Automatické zaostrovanie Makro), ISO (Auto, 100, 200, 400, 800), Meranie (Maticové, S vyvážením na stred, Bodové), Automatický kontrast, Stabilizácia obrazu (softvérová, máličko je to viditeľné ale veľmi s tým nepočítajte, spomaľuje to ale vlnenie blikania obrazoviek). Plus samozrejme všetky možnosti z predného fotoaparátu. Jedna z výhod S3-ky je toľko Samsungom vychvaľovaný zero shutter lag – teda že snímka sa odfotí okamžite po stlačení spúšte. To oneskorenie tam naozaj nie je žiadne. Je to spôsobené okrem iného aj tým, že telefón po stlačení spúšte nezačne zaostrovať. Telefón totiž zaostruje priebežne. Vždy keď pohnete s telefónom, zaostruje. Po ustálení a zaostrení už ďalej nezaostruje. Hoci kedy však môžete kliknúť hocikde na obrazovku a zaostrí dané miesto, pričom máte necelé tri sekundy na stlačenie spúšte. Ak spúšť nestlačíte, zaostrovací bod sa vráti do stredu.

Zadná kamera má rozlíšenie Full HD, teda 1920 × 1080 bodov. K dispozícii je ešte 1280 × 720, 720 × 480, 640 × 480, 320 × 240. K dispozícii sú rovnaké efekty ako pri zadnom fotoaparáte, inak sa zadná kamera od prednej líši už len možnosťou stabilizácie obrazu a prisvietením zadnou LED. No a to hlavné, počas natáčania aj v plnom rozlíšení je možné fotiť v plnom rozlíšení aj niekoľko fotiek za sebou. Snímková frekvencia je štandardných 30 obrázkov za sekundu. Oveľa zaujímavejšie už znie, že zvuk je stereoskopický. Video je pred aj počas nakrúcania automaticky zaostrované, pričom môžete klikať kam má zaostrovať. Po kliknutí na nejaké miesto, bude vždy zaostrovať na to isté miesto a zároveň sa zobrazí na displeji ikonka pre navrátenie zaostrovacieho bodu na stred.

Po zapnutí aplikácie Fotoaparát, sa nastaví jas displeja na maximum. Po vypnutí aplikácie, sa vráti do predchádzajúceho stavu. Pri vybití batérie pod 15% je zneprístupnená LED, pričom sa zobrazí zle preložené varovanie Jednotka flash sa nedá použiť. Batéria je vybitá (bez bodky na konci 🙂 ). Pri vybití pod 5% už nie je možnosť natáčať ani fotiť, zrejme kvôli ochrane pamäte pred poškodením pri zlyhaní napájania. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že  predný aj zadný čip je typu BSI CMOS čo značí, že je osvetlený zozadu a teda na čip dopadá viac svetla, čo spôsobuje vyššiu citlivosť snímača. Škoda, že nie je k dispozícii hardvérové tlačidlo na fotenie. Dokonca sa nedá použiť ani tlačidlo domov a to ani v alternatívnych fotoaplikáciach, ako napríklad Camera Zoom FX.

Výkon, pamäť:

V útrobách Galaxy S3 leží štvorjadrový Cortex-A9 procesor s grafickou jednotkou MALI-400MP na čipsete Exynos 4412 Quad. U nás sa predáva s 1GB RAM (v zahraničí existuje aj 2GB verzia). Zatiaľ som sa nestretol so žiadnym problémom s výkonom ani v hrách, ani v systéme. Všetko ide plynulo. Bez problémov prehráva 1080p h.264 video s AC3 zvukom v *.mkv formáte. Telefón sa naštartuje aj vypne za krátku chvíľu. Žiadne minútové čakania, ako pri iných telefónoch. Za 10 sekúnd je všetko pripravené.

Vnútorná pamäť dosahuje rýchlosti zápisu takmer 15MB/s a čítania takmer 30MB/s.

Rýchlosť prenosu dát cez USB v oboch smeroch je necelých 16MB/s.

Batéria má nadštandardnú kapacitu 2100 mAh, čo vydrží pri miernom zaobchádzaní jeden deň. Pri plnej záťaži vydrží maximálne 5 hodín. Dajú sa však dokúpiť batérie aj s oveľa väčšou kapacitou (viď kapitola neoriginálne príslušenstvo).

Pripojenia:

Pracuje v GSM sieťach na 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, v 3G sieťach na 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz. 4G (LTE) verzia je dostupná iba pre Japonsko. Na klasickú mini-SIM zabudnite. S3 podporuje iba micro-SIM, čo osobne hodnotím ako negatívny krok vzhľadom k spätnej nekompatibilite so staršími telefónmi. Samozrejmosťou je Bluetooth v najnovšej verzii 4.0 s podporou EDR a A2DP, Wi-Fi a/b/g/n s podporou Wi-Fi Direct a WPS, ako aj NFC. Z káblových pripojení je to USB (buď ako MTP alebo PTP) vrátane USB host (on-the-go) a HDMI cez MHL (viac v sekcii Príslušenstvo). Veľká škoda, že európske telefóny nepodporujú Infračervené pripojenie. Z telefónu by sa razom stal inteligentný univerzálny diaľkový ovládač na všetko. Ešte väčšia škoda je absencia FM vysielača. Je mi záhadou prečo Nokia je jediný výrobca, ktorý ho implementuje. Je to úžasný pomocník. Nedocenený.

Ako som už naznačil, pri Wi-Fi sa dá použiť WPS na rýchle nastavenie siete bez nutnosti poznať a zadávať heslo. Príjemná je možnosť nastaviť si automatické zapínanie a vypínanie Wi-Fi v stanovenom čase.

Zdieľanie internetového pripojenia cez Wi-Fi má neštandardne veľa možností. Môžete ho zdieľať len s určitými zariadeniami alebo s ľubovolným, je možnosť sieť skryť, dokonca aj vybrať vysielací kanál (1-11). Sieť je možné nechať otvorenú alebo šifrovať pomocou WPA PSK a WPA2 PSK.  Internet sa dá zdieľať aj prostredníctvom USB kábla a Bluetooth.

Okrem klasického NFC Samsung integroval funkciu S Beam ktorá spája Wi-Fi Direct s NFC. V praxi teda vyberiete čo chcete odoslať, priblížite dva telefóny k sebe a začne prenos. Prenos prebieha cez Wi-Fi a spárovanie prostredníctvom NFC. Je to teda neporovnateľne rýchlejšie ako prenos cez Bluetooth.

Zdieľať médiá možno cez DLNA, kde je možnosť vytvoriť zoznamy povolených a nepovolených zariadení, alebo je možné automatické povolenie všetkých. Dá sa tiež zvoliť vlastné meno zariadenia a obsah, ktorý sa bude zdielať. Okrem DLNA možno použiť i AllShare Cast na zdieľanie obrazu a zvuku cez Wi-Fi do kompatibilných televízorov značky Samsung, prípadne sa dá dokúpiť adaptér pre pripojenie k ľubovolnému televízoru.

Telefón sa vie pripojiť k počítaču cez USB kábel v dvoch režimoch. Ako mediálne zariadenie (MTP) a ako fotoaparát (PTP). Vo Windows 7 to nerobí žiaden problém. No napríklad na Windowse XP telefón pripojiť len na čítanie. Zapisovať sa doň nedá. V prípade, že máte root, však môžete pripojiť telefón ako Mass Storage pomocou aplikácie SGS3 Easy UMS,

Okrem amerického GPS má tento telefón aj ruský GLONASS. Prejavuje sa to tak, že telefón zistí polohu omnoho rýchlejšie a navyše aj presnejšie. Čo je zrejme spôsobené aj vstavaným digitálnym barometrom. No keďže všetko má dve strany, prejavuje sa to aj zvýšenou spotrebou energie. Tu by som trochu upozornil na fakt, že hoci S3 má aj GLONASS, nikde v názvoch sa to neprejavuje. Všade nájdete len GPS.

Senzory:

V telefóne nájdeme všetky dnes používané senzory ako akcelerometer, gyroskop či proximity senzor, no navyše tu je barometer, ktorý na základe merania atmosférického tlaku a údajov získaných z internetu dokáže určiť nadmorskú výšku a tak pomôže rýchlejšie nájsť polohu keďže GPS/GLONASS výšku už nemusí počítať. Ďalšia nezvyklosť je, že namiesto jednoduchého snímača intenzity osvetlenia je použitý RGB snímač a teda vie určiť aj svetlo akej farby svieti naokolo. Na čo sa to používa som nezistil 🙂

Softvér

Predáva sa s Androidom 4.0.4 a nadstavbou TouchWiz Nature UX, dostupná je však aktualizácia na Android 4.1.1. Avšak musím upozorniť, že pomocou vstavanej funkcie na aktualizovanie zariadenia aktualizáciu nenájde. Je potrebné ísť cez aplikáciu KIES v počítači.

Počas písania recenzie sa objavila už aj aktualizácia na Android 4.1.2, Samsungom nazvaná ako prémiová, ktorá prináša:

 • Inteligentné predpovedanie akcií (napríklad po pripojení slúchadiel sa zobrazí obrazovka s hudobným prehrávačom)
 • Zvolenie najčastejšie používaných aplikácii ktoré sa budú zobrazovať ako prvé
 • Okamžité označenie fotiek dátumom, počasím či miestom
 • Možnosť otvorenia dvoch okien vedľa seba
 • Automatické zdieľanie fotiek cez NFC
 • Čítací mód pre jednoduché zväčšovanie textu v prehliadači a zdieľanie web adresy kliknutím na link
 • Facebook Lock Ticker – zobrazenie Facebookovských noviniek na odomykacej obrazovke
 • Paper Artist – zmena fotky na kresbu
 • Špeciálny režim pre fotenie v slabom osvetlení bez blesku
 • Režim najlepšia tvár, pri ktorom sa spraví naraz 5 fotiek a pre každú osobu si potom zvolíte ktorú fotku chcete použiť
 • Jednoduchý mód pre ľudí  čo majú prvý raz smartfón
 • Zvukové vyváženie – vyváženie zvuku do jednej zo strán pri pripojených stereo slúchadlách
 • Pridanie nastavenia dostupnosti do úvodného sprievodcu pri prvom zapnutí telefónu
 • Jednoduché cvaknutie – telefón Vám povie, koľko tvárí práve rozpoznáva

Samsung prisľúbil aj update na 4.2.

Celý systém ako aj GUI (grafické prostredie) je svižné, bez zasekávania sa, aplikácie ani systém nepadá, nereštartuje sa, za mesiac používania telefónu len raz zlyhal proces. Čo je potešiteľné, v prípade, že by telefón úplne zamrzol, netreba vyberať batériu, ale stačí stlačiť power tlačidlo spolu s domov alebo horným bočným dvojtlačidlom na osem sekúnd a zariadenie sa reštartuje.

Ak chcete nahrávať hovory, veľký výber aplikácii mať nebudete. Väčšina nefunguje. Jediná čo mi funguje je Call Recorder od Clever Mobile.

Launcher:

Launcher, alebo tiež „spúštač”, je aplikácia, ktorá sa vám spustí po stlačení tlačidla domov. Na S3-ke môžete mať 7 domovských obrazoviek. Náhľad všetkých, ako aj úprava existujúcich a pridávanie nových sa robí pritiahnutím dvoch prstov k sebe alebo menu > upraviť stránku. Veľkosť jednej obrazovky je 4 × 4, je tiež možné vytvárať priečinky. V dolnej časti obrazovky je lišta, do ktorej je možné pridať maximálne 4 aplikácie, plus prvá sprava je fixná, ktorou vstupujete do App Draweru, čo je zoznam nainštalovaných aplikácií. V App Draweri máte na výber z troch tipov zobrazenia a to Prispôsobiteľná mriežka, Abecedná mriežka a Abecedný zoznam. Z dôvodu rýchlejšieho nájdenia aplikácie a väčších možností uprednostňujem abecednú mriežku. V nej sa posúvate horizontálne a naraz sa vám zobrazuje 4 × 5 aplikácii. Po stlačení menu, môžete odinštalovať aplikácie alebo ich skryť, pričom je zaujímavé, že aplikácie pri odinštalovaní hneď zmiznú, bez zobrazenia odinštalácie. Odinštalácia sa teda deje na pozadí bez prerušenia užívateľa. Aj tu je možné vytvoriť priečinok, avšak s vymazaním je už trochu problém. Podľa mňa je to spravené neintuitívne. Treba stlačiť menu > upraviť a tam následne môžete odstrániť priečinok. Praktickejšie by to bolo myslím, keby po podržaní aplikácie alebo priečinka bolo možné vybrať či chcem aplikáciu vymazať, ísť do Google Play alebo zobraziť detaily. Ešte je možné aplikácie zdielať. Vtedy sa zrejme odošle link na dané aplikácie na Google Play. Avšak keď som dal zdielať na Google Disk, uložil sa mi len prázdny dokument.

Predinštalované aplikácie:

Okrem niekoľkých bežných Androidových ako E-mail, FM rádio, Fotoaparát, Galéria, Gmail, Google (vyhľadávanie), Google+, hlasové vyhľadávanie, Hlasový záznamník, Hodiny, Internet, Kalkulačka, Kontakty, Mapy, Messenger, Miesta, Moje súbory, Nastavenia, Navigácia, Obchod Play, Prehrávač hudby, Prehrávač videí, Správy, Stiahnuté položky, Talk, Telefón, SIM operátora a YouTube.
Samsung pridal aj vlastné a to: Allshare Play, Ďalšie služby, Game Hub, ChatOn, Plánovač S, Pomocník, Poznámka S, S Suggest, S Voice a Samsung Apps. Okrem vlastných pridal ešte Dropbox.

Poďme si predstaviť tie Samsungácke a povedať aj niečo k iným:

AllShare Play je služba, ktorá používateľom umožňuje zdieľať a prehrávať obsah na rôznych inteligentných zariadeniach Samsung. Po mnohých problémoch sa mi ju podarilo spustiť v počítači. Avšak v telefóne ani za svet.

Ďalšie služby funguje ako pomocná aplikácia ku Game Hub. Po spustení manuálne je to niečo ako mini obchod kde Samsung ponúka 13 bezplatných aplikácii na stiahnutie. Je to však spravené pomerne nepohodlne, lebo po každom spustení je nutné zadať heslo do Samsung účtu. Bez toho sa nepohnete. Za zaujímavé považujem Photo editor, video editor, Polaris Office 4.0 a S Baro (ktorý predstavím nižšie).

Game Hub je aplikácia na získavanie hier. Ponúka hry od mobage, Gameloft, EA, Glu, Com2uS, G-Gee, TheAppsGames a Sega. Na tom by nebolo nič zaujímavé, vzhľadom na to, že je možné stiahnuť ich aj z Google Play. Avšak viacero normálne platených hier, hlavne od Gameloftu, je tu zdarma.

Gmail sa v novej verzii zmenil. Okrem iných vecí sa zrušili tlačidlá na prepínanie medzi mailami, nahradil ich posun prstom z okraja obrazovky (swipe). Neviem, či je to chyba aplikácie, alebo len tohto modelu, ale často sa pri prepnutí maily nezobrazia – iba sa načítavajú. Ak mail ešte nie je prevzatý, zvýši sa šanca na nezobrazenie takmer na 100%. Vo verzii 4.1.2 prepnutie mailu už funguje.

Hodiny aplikácia nie je len o budíku či svetovom čase, ale integruje do seba aj stopky aj s kolami a časovač.

ChatOn chatovacia aplikácia. Niečo na spôsob WhatsApp Messenger. Užívatelia sa autentifikujú pomocou skutočného telefónneho čísla. Teda sa dozviete, keď ľudia vo vašich kontaktoch začnú používať ChatOn a hneď s nimi môžete komunikovať.

Plánovač S je náhrada za Google Kalendár, pričom samotný Google Kalendár v S3-ke nenájdete. Plánovač S sa mi subjektívne páči viac. Ponúka zobrazenie roka, mesiaca, týždňa, dňa a zoznam, podporuje zoomovanie dvoma prstami. V zobrazení zoznamu je možné odzoomovaním skryť obsah všetkých dní pre rýchlejšie rolovanie.

Pomocník je akýsi krátky manuál k niekoľkým základným funkciám telefónu.

Poznámka S je poznámkový blok umožňujúci kresliť alebo písať voľným ťahom, či pomocou klávesnice. V klávesnicovom móde píšete tam kam kliknete – nemusíte od začiatku riadka ani zhora nadol. V režime kreslenia sa mení šírka čiary v závislosti od rýchlosti kreslenia. Poznámka S podporuje aj export poznámok/kresieb a synchronizáciu s Evernote a Google Disk. Synchronizácia je ale úplne nedomyslená – je manuálna, navyše pri každom spustení treba zadať meno a heslo do Evernote alebo Google Disk. Zvlášť na Disk v prípade, že máte zapnuté dvojkrokové prihlasovanie je to nereálne.

Prehrávač hudby prehráva MP3, AMR-NB/WB, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, OGG, FLAC, AC-3, apt-X. Po zanalyzovaní uloženej hudby, podporuje prehrávanie podľa nálady. Vaša nálada je rozdelená na 25 možných častí medzi vášnivou a veselou a medzi pokojnou a vzrušujúcou. Vy si vyberiete a taká vám hrá. Podporuje aj equalizér, avšak pri použití, sa príliš citeľne zníži hlasitosť. Po odpojení slúchadiel, sa prehrávanie pozastaví. Veľká škoda je nemožnosť prepínať pesničky pri vypnutom displeji. O pretáčaní ani nehovorím… Namiesto kopy zbytočných funkcií mohli radšej pridať túto. Maximálna hlasitosť je dostačujúca, ani ju nevyužívam. Pri presiahnutí určitej hlasitosti pri pripojených slúchadlách sa zobrazí pop-up varovanie o škodlivosti dlhodobého pôsobenia vysokej hlasitosti na sluch. Toto varovanie sa zobrazuje všade, nielen pri počúvaní hudby.

Prehrávač videí prehráva MPEG4, H.264, H.263, DivX, DivX3.11, VC-1, VP8, WMV7/8. Po otvorení sa vám zobrazia miniatúry videí, pričom všetky naraz sa prehrávajú. Po otvorení videa je možné video zmenšiť a dať dopopredia napríklad pri hraní hry 🙂 Netypická je podpora externých titulkov.


video:

S Baro – doplnková aplikácia stiahnutá z Ďalšie služby. Zobrazuje tlak okolitého vzduchu a po pripojení k internetu aj približnú nadmorskú výšku. Minimálne raz za tri dni vás ale upozorní že všetko čo aplikácia generuje môže byť nepravdivé, takže zakaždým to treba odklikávať. Keď to potvrdíte, zobrazí sa vám upozornenie o neaktuálnosti informácií a o potrebe synchronizovania (raz za 4 hodiny). Po odkliknutí a spustení synchronizácie sa zobrazí varovanie o spôsobe merania nadmorskej výške a možných chybách, čo sa zobrazuje minimálne raz denne. Až následne sa konečne dostanete k informácii o nadmorskej výške.

S Suggest vám odporúča rôzne aplikácie v rôznych kategóriách. V prípade, že aplikáciu prepojíte s Facebookom, uvidíte čo sa komu páči a podobne.

S Voice je osobný hlasový asistent, podobne ako Google Now, Siri, Iris a ďalšie. Dostupný je ale iba v Nemčine, dvoch Angličtinách, dvoch Španielčinách, Francúzštine, Taliančine a niečom východoázijskom 🙂

Samsung Apps je viac menej to isté ako S Suggest. Prečo nedajú všetky štyri aplikácie dohromady mi je záhadou.

Správy – aplikácia združujúca SMS, MMS, push správy a SMS-CB. Do odosielaných správ je tiež možné pridať vlastný podpis. Aplikácia podporuje filtrovanie nevyžiadaných správ na základe telefónného čísla, frázy alebo všetky od neznámych odosielateľov. Správy sú zobrazované štýlom bublín, pričom je možné meniť štýl a farbu bublín. Potvrdenia o doručení sú robené veľmi neprakticky – namiesto jednoduchécho  dvojsekundového pop-up upozornenia sa potvrdenie zobrazí medzi upozorneniami, čo znamená, že telefón zavibruje, zazvoní a pri vypnutom displeji začne blikať na modro LED, ak sú zapnuté upozornenia cez LED.

DropBox síce nie je Samsungáckou app, avšak spomeniem ho tu aj tak, lebo majitelia Galaxy S3 získavajú zdarma 50GB. Aspoň to sa môžete normálne dočítať. Avšak sú tu podmienky… Musíte si pozrieť prehliadku DropBoxu, nainštalovať DropBox do počítača, vložiť súbory do priečinka v DropBoxe, inštalovať DropBox na nejaké ďalšie počítače, zdielať priečinok, pozvať niekoľko ďalších ľudí do DropBoxu a nainštalovať DropBox do telefónu. To vám získa 48GB priestoru. Pričom ďalších niekoľko jednotiek môžete získať ďalšími bonusovými krokmi. Otravovať ľudí pozvánkami a inštalovať softvér kadiaľ chodím nie je môj spôsob takže ja som priestor nezískal.

Nastavenia:

Nastavenia sa delia na Bezdrôtové pripojenie a sieť, Zariadenie, Osobné, Kontá a Systém.

Väčšinu nastavení vynechám lebo tie nie sú naviazané na tento telefón ale sú všeobecne spoločné pre Android. Takže spomeniem len niektoré, týkajúce sa priamo S3-ky.

Väčšinu prvej časti som už spomenul v inej časti recenzie (pripojenia), no okrem toho v časti Ďalšie nastavenia nájdeme ešte možnosť spojiť sa s programom KIES v počítači cez Wi-Fi. Počítač však treba na to vhodne nastaviť a hoci v KIES je sprievodca, jeden krok sa mi nepodaril spraviť. KIES cez Wi-Fi mi teda nefunguje.

V sekcii Zariadenie sa nachádza voľba režimu domovskej obrazovky medzi základným a jednoduchým režimom. Jednoduchý režim spočíva v zablokovaní plnej funkčnosti domovskej obrazovky. Nevidím dôvod prečo ho voliť, takže odporúčam nechať základný.

V časti Zvuk sa nachádza automatický hmatový režím. S3 podporuje vibrovanie podľa zvukov. Je to príjemné v niektorých hrách, no napríklad vybruje mi aj internetové rádio. V tejto časti si môžete zvoliť, ktoré aplikácie majú a ktoré nemajú vibrovať.

V časti Zobrazenie sa okrem iného nachádza nastavenie Indikátora LED. Môžete si nastaviť či má svietiť počas nabíjania (červená farba), nabitej batérie (zelená farba), oznámenia (občas blikne modrá farba) a nahrávania hlasu. Dióda svieti len pri vypnutej obrazovke. Avšak pri nahrávaní hlasu, či už pomocou vstavanej alebo inej aplikácie, mi dióda nesvieti ani nebliká. Dióda vie pomocou kombinácií jasu jednotlivých troch zložiek farieb napodobňovať aj iné farby ako základné, ale vzhľadom na to, že jednotlivé PN prechody kde vzniká svetlo sú od seba ďaleko, farba sa nezleje ale je vidieť jednotlivé zložky čo nie je ani pekné ani jednoznačné.

V Zobrazení sa nachádza ešte funkcia Inteligentný pobyt. Ide o funkciu Smart Stay od Samsungu ktorá sleduje pomocou prednej kamery či pozeráte na displej alebo nie a či máte otvorené oči. Samsungom to bolo prezentované ako funkcia, ktorá napríklad pri sledovaní filmu zistí kedy ste zaspali a vtedy sa vypne displej. Detekcia tváre naozaj funguje a často to využívam. Ale či mám zavreté oči alebo nie telefón u mňa nevie zistiť ani na dobrom svetle a kým mi vidí do tváre, ostáva displej zapnutý. To že vás práve telefón sníma signalizuje ikonka oka hore na notifikačnej lište. Deje sa to asi  7-8 sekúnd pred tým, ako by mal vypnúť displej a potom ešte raz pred tým, ako sa vypne.

Ďalej sa v zobrazení nachádza nastavenie osvetlenia dotykových tlačidiel. Môžete si nastaviť 1,5 sekundy alebo 6 sekúnd od stlačenia niektorého z nich (nie displeja), vždy zapnuté a vždy vypnuté. A ešte Automaticky upraviť tón obrazu, čo by malo šetriť energiu úpravou farebného tónu obrazovky na základe analýzy obrázkov.

V sekcii Zariadenie sa nachádza aj Šetrenie energie, kde sa dá zvoliť obmedzenie výkonu procesora, zníženie jasu obrazovky, zmena farby pozadia v režime internet a vypnutie hmatovej odozvy.

V sekcii osobné v časti Uzamknúť obrazovku je nastavenie odomykania obrazovky. Sú tu tradičné možnosti ako potiahnutie, pohyb, odomykanie tvárou, tvár a hlas, vzor, pin a heslo. Čo sa týka odomykania tvárou, od stlačenie power alebo domov tlačidla po zapnutie prednej kamery prejde približne 2 sekundy. Nie je to veľa, avšak ak často zamykáte a odomykáte zariadenie, začne vás to čakanie obťažovať. Následne rozpoznanie tváre trvá od štvrť sekundy do 2 sekúnd. Väčšinou to telefón stihne. Ak však nie, tak budete musieť odomknúť zariadenie inak – vzorom alebo heslom podľa toho, čo ste si zvolili. Ak viete, že telefón vás nerozpozná, napríklad ste v tme, stačí stlačiť krížik na obrazovke a hneď sa dostanete do možnosti alternatívneho odomknutia (vzor a pod.). Problémom je, že  krížik sa dá stlačiť až po určitom čase, asi necelá sekunda. Je to aspoň pre mňa celkom obťažujúce, zvlášť ak často odomykám. Rozpoznávanie tváre funguje aj pri veľmi slabom osvetlení. Od verzie Androidu 4.1 ponúka Android aj otestovanie živosti objektu – aby sa neodomkol pri pozeraní na obrázok človeka. Test je založený na potrebe žmurknutia pri odomykaní. Funguje to. Ale je to nepraktické. Ak chcem aby mi telefón zaregistroval žmurknutie, je potrebné ani nie žmurknúť, ako skôr dočasne zavrieť oči, čo je neprirodzené a zdĺhavé.

Prečítajte si tiež: Ako sa dá ľahko prekonať odomknutie tvárou na Jelly Bean

V časti zabezpečenie sa nachádza služba vyhľadania telefónu od Samsungu, teda potrebujete Samsung účet. Mne sa to nepodarilo nastaviť. Stačí totiž pridať Google a Samsung účet do telefónu a povoliť službu. Hoci mám oba účty pridané, v nastaveniach vyhľadania telefónu sa mi zobrazuje iba Samsung účet a teda si to nemôžem zapnúť. Predpokladám, že by stačilo odobrať Google účet a znova sa prihlásiť. Zatiaľ som tak ale nerobil.

V časti Jazyk a vstup si vyberáte klávesnicu, rozpoznávanie hlasu a hlasový syntetizátor. Bez nainštalovania inej, máte k dispozícii iba Samsung klávesnicu. Píše sa na nej dobre, pozná väčšinu mnou používaných slovenských slov, po viacnásobnom napísaní nejakého slova sa slovo uloží. Čo mi veľmi vadí je, že nie je možné nastaviť čas pre dlhé stlačenie. Takže pre napísanie čísla treba buď dlho stlačiť príslušné písmeno, čo je obťažujúce, alebo treba ísť do znakovo-číslicového módu. Mená kontaktov klávesnica nepozná. Smajlíky sú robené nešikovne. Ostáva vždy zapamätaný posledný, navyše sa stále prehadzuje ich poradie, takže sa nedá zvyknúť na polohu konkrétnych. Čo je divné, nepozná jedného zo základných a to “:D”

Rozpoznávanie hlasu je zabezpečené buď cez Google, pričom ten podporuje už aj slovenčinu alebo cez Samsung čo je vlastne Vlingo. Hlasový syntetizátor je nainštalovaný Google TTS a Samsung TTS. Ani jeden nepodporuje slovenčinu. Angličtina sa mi zdá kvalitnejšia od Googlu.

Poďme do sekcie Systém. V časti pohyb je väčšina nastavení týkajúcich sa exklúzívnych Smart funkcií S3-ky.

Priamy hovor je prezentovaný spôsobom, že keď píšete niekomu správu a rozhodnete sa, že mu radšej zavoláte, stačí si priložiť telefón k uchu. V skutočnosti to funguje aj keď ste v nejakom kontakte alebo položke denníka. Ušetrí vám to jeden klik. Zas na druhej strane, máte telefón pri uchu práve keď nadväzuje spojenie s operátorom. Zaujímavé je, že systém rozpoznáva, či ste si telefón priložili k uchu, alebo niekam inam. Ako to robí je mi záhadou. No možno využíva aj prednú kameru lebo pri jej zakrytí to už nefunguje.

Inteligentné upozornenie vás upozorní zavibrovaním o zmeškanom hovore alebo sms, keď chytíte spiaci telefón do ruky. Pri mailoch to nefunguje. Veľký zmysel toho nevidím, lebo okrem notifikačnej diódy ktorá vás o zmeškanej udalosti upozorní je logické, že keď už beriem do ruky telefón, tak ho idem použiť a vtedy už uvidím zmeškanú udalosť. Navyše musí byť aj v spánku zapnutý akcelerometer, čo síce málo ale predsa vyčerpáva batériu. Zavibrovanie sa udeje asi sekundu po zdvihnutí telefónu.

Nahor dvojitým ťuknutím mohla byť celkom užitočná vecička keby fungovala pri každom zozname. Po dvojitom ťuknutí na vrch telefónu sa dostanete na začiatok zoznamu kontaktov a e-mailov. Je treba si uvedomiť, že e-mailami sa myslí aplikácia E-mail a nie Gmail. Takže mi to funguje iba pri kontaktoch.

Priblížiť naklonením je ďalšia zo zbytočných funkcii. Keď sa dotknete v galérii obrázku dvoma prstami, nakláňaním zoomujete obrázok. No keď už držíte obrázok dvoma prstami, je praktickejšie rovno ich od seba odtiahnuť alebo pritiahnúť – teda pinch-to-zoom.

Premiestniť ikonu panoramovaním je funkcia na presúvanie ikony medzi stránkami v launcheri pohybom zariadenia do strán. Zaujímavá vec, ja však uprednostňujem klasické posunutie ikony prstom.

Panoramovaním môžete prehliadať je funkcia na posúvanie zoomnutého obrázka v galérii pohybom, čo je podľa mňa nepraktické nakoľko sa potom pozeráte na obrázok zošikma. Tiež je otázne, že keď už musíte položiť prst na displej, či nie je jednoduchšie tým prstom obrázok posúvať.

Aktualizovať zatrasením – zatrasením môžete vyhľadať Bluetooth alebo Kies Air zariadenia, aktualizovať maily, prehľad správ, počasie alebo informácie o cenách akcií. Ak používate niektorú z tých aplikácií, môže to byť príjemné ak radšej trasiete ako stláčate.

Stlmiť/pozastaviť prevrátenim – je klasická funkcia ktorá stlmí hovory, upozornenia a médiá prevrátením telefónu displejom nadol. Takže napríklad keď si pustíte hudbu a aby vynikol zvuk reproduktora, ktorý je na spodnej strane, prevrátite telefón, hudba sa zastaví 🙂

Snímať potiahnutím dlane je jediný spôsob ako bez rootu spravíte screenshot obrazovky. Potiahnutím boku dlane po obrazovke sa spraví screenshot. Bolo by to fantastické, ale dá sa spraviť len pri vertikálnej polohe, teda na stojato.

Stlmiť/pozastaviť dotykom stlmí alebo pozastaví zvuky médií zakrytím obrazovky dlaňou pri zapnutej obrazovke.

V sekcii Systém sa ďalej nachádza nastavenie príslušenstva a to nastavenia doku, Zvukový výstup medzi stereom a priestorovým zvukom a aktivovanie zvukových aplikácií na rýchlom paneli po pripojení slúchadiel.

V časti Zjednodušenie ovládania sú zaujímavé nastavenia pre prijatie hovoru tlačidlom Domov a ukončenie hovoru tlačidlom napájania (power), zapnutie negatívnych farieb na displeji, zmena veľkosti písma, monofónny zvuk pre počúvanie s jedným slúchadlom a vypnutie všetkých zvukov. Práve posledná možnosť mi na predchádzajúcich telefónoch chýbala. Po zapnutí sa nemusíte obávať, že telefón vydá nejaký zvuk nech už s ním robíte čokoľvek, v situácii keď potrebujete byť ticho. Treba si však dávať pozor, lebo to funguje aj pri hovoroch. Teda nebudete počuť, čo vám druhá strana hovorí.

Príslušenstvo:

Originálne balenie spočíva len z malej krabičky, samotného telefónu, veľmi jednoduchého manuálu, 1A USB adáptera, USB kábla, slúchadiel a náhradných štuplov. Krabička je najmenšia akú som kedy k telefónu mal, kde vzhľadom na veľkosť telefónu vidieť ako sa postupne znižujú veľkosti krabíc všeobecne pre zníženie nákladov na prepravu, skladovanie a životné prostredie.

USB Host – S3 podporuje široké možnosti pripojenia – USB myši, klávesnice, USB klúče, Harddisky, rôzne konzoly, USB Hub a ďalšie. Pripravte sa ale na to, že bez rootu načítate iba úložiská s FAT32 🙁 Ak máte USB hub s vypínateľnými portami, port treba zapnúť ešte pred pripojením zariadenia. Inak ho telefón nerozpozná. Ak chcete pripojiť energeticky náročné zariadenie, ako je napríklad harddisk s USB napájaním, bude to možné len pri použití USB hubu s externým napájaním. Pri skrate mi tiekol prúd okolo 110mA. Chvíľkovo však zvláda aj okolo 350mA. Ukážku pripojenia rôznych zariadení si môžete pozrieť tu:

MHL/HDMI – Vzhľadom na to, že S3 nemá samostatný HDMI konektor, čo je škoda, HDMI výstup je riešený cez micro USB B konektor prostredníctvom MHL. Z môjho pohľadu to prináša len nevýhody – nie je možné pripojiť ďalšie zariadenia cez USB Host (v tom prípade by sa stal z telefónu prakticky plnohodnotný multimediálny prehrávač), MHL>HDMI redukcia je drahá, lebo obsahuje elektroniku a teda sa musí napájať samostatne. Je to tak. Redukciu HDMI treba napájať samostatne. Avšak, možno sa časom dočkáme vylepšenej redukcie. Normálne totiž na HDMI stačilo 5 pinov ktoré sú normálne v micro USB B. Galaxy S3 ale prišiel s vlastným, 11 pinovým konektorom. Práve kvôli tomu sú redukcie z Galaxy s2 v eS trojke nefunkčné. Je teda možné, že časom príde príslušenstvo, ktoré bude spájať USB Host a MHL do jedného celku. V tom prípade by možno MHL/HDMI redukcia ani nepotrebovala externé napájanie, ale napájal by ju sám telefón. Pri napájaní HDMI redukcie sa zároveň nabíja telefón. Ak toto naďalej ostane iba ako sen, Samsung sa zrejme rozhodol pridať 6 pinov navyše len kvôli spätnej nekompatibilite a zvýšení predaja nového príslušenstva..

.

Originálne:

Samsung ponúka k zakúpeniu aj ďalšie príslušenstvo. Špeciálne pre Galaxy S3 toto:

AllShare Cast Dongle – bezdrôtové prenášanie 1080p obrazu a zvuku z mobilu do HDMI televízora za 55 €.

Desktop Dock – stojan s USB konektorom na nabíjanie za 49,99 $

Flip cover – obal za 39,99 $ v 7 farbach

Protective Gel – obal za 29,99 $ v 4 farbách

Protective Cover + – obal za 29,99 $ v 3 farbách

Standard battery – náhradná batéria 2100mAh za 39,99 $

C Pen – dotykové pero za 29,99

S Pebble – MP3, WMA, Ogg, FLAC prehrávač ktorý s telefónom nijako nesúvisí, ale predáva sa ako príslušenstvo ku Galaxy S3 za 45 €.

Okrem toho ponúka Samsung aj univerzálne príslušenstvo ako napríklad:

Universal Vehicle Navigation Mount – držiak do auta za 49,99 $

HDTV Universal Adapter (11 Pin) – z MHL do HDMI redukcia za 39,99 $

Universal HDTV Adapter (5-pin) w/ 5-pin to 11-pin MHL Conversion Tip – redukcia z 11 do 5 pinového MHL – pre ľudí čo už majú 5 pinový MHL/HDMI adaptér, ale za cenu nového adaptéru, čiže 39,99 $

Micro USB to USB Adapter – redukcia z micro USB B do USB A kvôli USB OTG (USB Host) za 19,99 $

Kompletný zoznam príslušenstva Samsung nájdete na stránke samsung.com v sekcii príslušenstvo pre mobily.

Samsung prislúbil, že Galaxy s3 príde aj bezdrôtovým nabíjaním. Zatiaľ sa však toto príslušenstvo nepredáva, ak nemáte telefón od Verizonu. Ak chcete dostať upozornenie o predaji bezdrôtového kitu, vyplnte tento formulár.

Neoriginálne:

Asi ste si všimli, že originálne príslušenstvo je veľmi drahé. Okrem toho, že neoriginálne sa dá kúpiť veľmi lacno, dá sa kúpiť aj príslušenstvo ktoré Samsung nepredáva.

Ja som si trebárs kúpil USB OTG redukciu za 1$, hoci kým mi prišla som si ju za 5 minút vyrobil, MHL-HDMI redukciu som si kúpil za 10$ a Desktop Dock za 3,5$. Celá USB OTG redukcia spočíva len v pripojení 5., bežne nepoužívaného pinu k zemi. Pre viac info tu (v angličtine): Ako vyrobiť USB OTG redukciu

Do pozornosti tiež dávam batérie, ktoré majú aj viac ako dvojnásobnú kapacitu oproti originálnej. Avšak za cenu väčšej veľkosti a hmotnosti. Tu však musím upozorniť, že NFC nie je v telefóne, ale v batérii. Takže ak chcete NFC používať, vždy si musíte pozrieť, či daná batéria NFC podporuje. Napríklad za 10€ sa dá zohnať 4500 mAh batéria vrátane zadného krytu. Alebo za asi 2,5€ 2100mAh štandardnej veľkosti.

Najzaujímavejšie originálne aj neoriginálne značkové príslušenstvo každého druhu si môžete pozrieť v tomto zozname (v angličtine).

Neoficiálne používanie ako ROOT či custom ROM

 Prečo vôbec chcieť root, však? Ako som už písal, budete môcť robiť screenshoty bez obmedzenia, fotiť bez utlmenia ostatných zvukov, skrývať reklamy v aplikáciách, rušiť jednotlivým aplikáciam jednotlivé povolenia ktoré sa vám nepáčia, inštalovať alternatívne ROMky, jadrá, recovery, vylepšenia zvuku, fotiek, videí, jednoduchšie používať alternatívne obchody s aplikáciami, pokročilejšie používanie notifikačnej LED, zvýšenie hlasitosti, pretaktovanie, podtaktovanie, zvýšenie či zníženie napätia v procesore, predĺženie chodu na jedno nabitie, pokročilý anti-theft (zablokovanie, nájdenie, vymazanie, … zariadenia na diaľku), podpora Adobe Flashu, prepínanie skladieb dvojtlačidlom pri vypnutej obrazovke, vypnutie animácie či zvukov pri zapínaní, podpora iných súborových systémov pri USB Hoste ako napríklad NTFS, exFAT, HFS+ a pod., odinštalovanie či zmrazenie systémových aplikácii, prístup k systémovým priečinkom a súborom, pripojenie telefónu k počítaču v režime Mass Storage (vymeniteľný disk), používanie aplikácií ktoré sa na svoj chod potrebujú root a mnoho iného.

Aby to však nebolo také jednoduché, Samsung sa silou mocou snaží rooterom znepríjemniť život. Najnovšie začal pridávať počítadlo flashnutí a uchovávať tak informáciu o zmenách ROMky. Na niektorých zariadeniach sa ešte zobrazuje varovný trojuholník. Asi netreba dodávať, že je to všetko preto, aby mohli zrušiť záruku.

Na zresetovanie počítadla a odstránenie trojuholníka možno použiť USB jig čo je USB konektor na ktorý sa medzi 4. a 5. pinom pripojí 300K odpor. Po dlhom čase sa nakoniec podarilo Chainfireovi vyrobiť aj aplikáciu, TriangleAway, ktorá rovnako resetuje počítadlo a ruší varovný trojuholník. Aby ste ale nemali hneď dobrú náladu, tak aplikácia je nebezpečná a potenciálne môže neopraviteľne poškodiť telefón. Netreba sa zas ale chorobne báť, lebo je to len teoretické. Nečítal som ešte o nikom takom. Chainfire ale odporúča radšej použiť USB jig.

Možností ako spraviť root je viacero. Ja som použil CF-Auto-Root, ktorý urobí najmenšie zmeny v softvéri, používa sa pri tom ODIN v počítači. Ďalší automatizovaný nástroj je THE SAMSUNG GALAXY S3 TOOLKIT, ktorý toho ponúka už o dosť viac, v tomto čase ale nepodporuje našu verziu S3 s Jelly Bean (ICS už áno).

Ako zvrátiť proces a telefón navrátiť do pôvodného stavu? Na úvod treba zresetovať počítadlo cez USB jig alebo Triangleaway. Potom treba stiahnuť originálnu ROMku pre Slovensko a flashnúť ju do telefónu. Normálne by nastal problém, keďže na to treba použiť ODIN a ODIN by zas zvýšil počet flashov. Našťastie, Chainfire vyrobil Mobile ODIN, čo je jediný spôsob ako flashovať tak, že sa nezvyšuje počet flashnutí. Dokonca na to netreba použiť ani počítač.

To je teda príbeh rootu a unrootu. Všimol som si, že pri rootnutom telefóne sa mierne znížila stabilita systému a častejšie zlyhávajú aplikácie. Po mojom predošlom LG Optimus 2X mi ale táto frekvencia pádov stále pripadá ako ultrastabilné prostredie, takže ja som spokojný. A prestalo mi fungovať spojenie s telefónom na Google Play (nefunguje vzdialené inštalovanie cez web) – ale nie som istý, či je to rootom alebo niečím iným. Avšak toto bol stav ktorý nastal po použití CF-Auto-Root. Nie je to problém rootu všeobecne. Pri flashnutí už predrootnutej ROM som s tým problém nemal.

Tu ešte spomeniem alternatívne ROMky. Ako zvyčajne, delia sa na upravené originálne a vlastné.

Vlastné, ako napríklad najznámejšia ROM, CyanogenMod, nie sú práve vhodné. Momentálne existuje iba nightly verzia, ktorá má ešte viacero problémov, ako sekanú animáciu v prostredí, nefungujúce efekty v kamere, problém so zaostrovaním pri zapnutom blesku, audio streamovanie cez Bluetooth seká, alebo sa zastavuje pri vzdialenosti nad 1 meter, nepodporuje FM rádio ani HDMI výstup, ktorý nebude fungovať zrejme nikdy, keďže Samsung použil vlastnú techniku a nie je k nej dostupná dokumentácia.

Prečítajte si tiež: Vysvetlenie rôznych verzií CyanogenModu

V oblasti upravených originálnych je situácia ružovejšia. Je ich mnoho, niekoľko desiatok, neustále sa vyvíjajú, ponúkajú stabilné prostredie, všetko dobré čo ponúka originálna ROM + veci navyše. Ja napríklad používam Omega ROM s ktorou som nadmieru spokojný. S ňou mám konečne mobil ktorý vždy funguje, nie sú s ním problémy, som s ním spokojný a obsahuje všetko čo potrebujem (a nie je toho málo 🙂 )

Záver

Verím, že recenzia vám pomohla. Nenapadnú mi už žiadne oblasti, ktoré by som mohol opísať, takže to už len zhrniem.

Telefón mám už dva mesiace a som s ním nadmieru spokojný. Mierne mi vadí akurát to, že z telefónu sa stal vďaka operátorom a masívnej reklame priam už tuctový kus a každý, kto môže, by si ho rád kúpil. Niektoré veci, ktoré som vyššie spomínal mi vadia tiež, radšej by som bol bez rootu, alebo ešte lepšie, keby Samsung poskytoval oficiálny root, ale dokonalý telefón zatiaľ neexistuje a nikto sa oň ani nepokúša. Veď kto by si kúpil nový telefón keby jeho súčasný bol dokonalý? 🙂


 • beny333

  Ahoj ja mam taký problém keď zapnem kameru na Samsung galaxy s3 tak mi napiše kamera zlyhala prosim vás poradte niekto skušal som už všetko a nič raz to ide a raz nie dakujem.

 • beny333

  ahoj mam taký problém keď zapnem fotoaparát tak mi naskočí že fotoaparát zlyhal neviete poradiť čo stým ??

Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!