Smartmobil

LG Optimus L5 (E610v) – nie je to Prada, no nestojí veľa

od , 10. decembra 2012, v kategórii Novinky, Recenzie, Telefóny. Počet prezretí: 5937

“Lacný smartfón s eleganciou Prady a Androidom 4.0.3 pre strednú triedu”.
Hlavné znaky:
  • Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) s grafickou nadstavbou LG Android I2.0 + I3.0
  • 4 palcový TFT displej HVGA s rozlíšením 480 × 320 pixelov
  • Jednojadrový procesor Snapdragon S1 s taktom 800 MHz
  • Interná pamäť 2,65 GB
  • Operačná pamäť 512 MB
  • Slot pre SD karty rozšíriteľný až do 32 GB
  • 5 MPx fotoaparát s LED bleskom a autofókusom
  • Bluetooth 3.0 – (HS) EDR, A2DP, HSP, HFP
  • Batéria Li-ion 1500 mAh

Príslušenstvo: 
V krabici okrem telefónu nájdete batériu s kapacitou 1500 mAh, USB nabíjačku, USB kábel,  slúchadlá s 3,5 mm jackom, užívateľskú príručku a NFC Tag+ nálepku.

Konštrukcia: Smartfón má rozmery 118,3 × 66,5 × 9,8mm. Jeho príjemnú váhu, len 122 gramov,  spoločnosť docielila len za použitia plastov, ktoré majú svoje plusy, ale rovnako aj mínusy. Zadný kryt je vrúbkovaný, ako je u spoločnosti LG zvykom, čo znamená že sa na ňom tak rýchlo škrabance neurobia, avšak pre jeho vrúbky sa kryt pomerne ľahko kĺže v ruke. Štvorpalcový TFT displej nie je chránený tvrdeným sklom a teda veľmi ľahko vzniknú nepríjemné škrabance. Preto odporúčam ihneď po zakúpení telefónu obstarať si aj ochrannú fóliu, ktorú v dnešnej dobe nie je problém zohnať. Displej lemuje plastový rámik imitujúci lesklý kov. Osobne sa mi nepáči na prednej strane žiadne hardvérové tlačidlo avšak LG to vyriešilo v skutku dobre. Tlačidlá pre MENU a SPÄŤ sú softvérové, medzi nimi sa nachádza hardvérové. Je z rovnakého materiálu ako displej a lícuje v rovine displeja. Na ľavom boku je dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Na hornej strane sa nachádza obvykle vstup pre klasický 3,5 mm jack na slúchadla a tlačidlo napájania. Na spodnej strane je už len vstup pre MicroUSB. V zadnom kryte je otvor pre fotoaparát s LED bleskom. Kryt pevne sedí na mieste, žiadne nedoliehajúce nedostatky som nepostrehol. Avšak sňatie krytu je opäť riešené spôsobom “poraď si sám”. Po úspešnom sňatí je vidieť štandardnú batériu Li-ion s kapacitou 1500 mAh, ktorá bráni užívateľovi vybrať  SIM kartu bez jej odpojenia od kontaktov. Na ľavej strane (tlačidlá pre ovládanie hlasitosti sa pri tomto pohľade nachádzajú napravo) je slot pre MicroSD kartu. Vedľa batérie sa nachádzajú dva kontakty, ktoré po nasadení zadného krytu doliehajú na čip NFC, ktorý je na ňom umiestnený. Nižšie si môžete prezrieť galériu.  Ako sa hovorí, “lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť”.


Displej:
 
Najväčším nedostatkom tohto modelu je nízke a nekvalitné rozlíšenie displeja ktoré je 480 × 320 pixelov. Veľmi rýchlo to zistíte pri čítaní drobného textu, alebo tiež pri jeho skrolovaní. Pozorovacie uhly displeja sú veľmi zlé, preto odporúčam každému budúcemu majiteľovi si tento smartfón najskôr podržať v ruke a vyskúšať. Nekvalitný displej degraduje smartfón na spodnú priečku tejto kategórie, i keď ako taký je celkom slušne vybavený. Následujúce snímky ukazujú, ako zobrazuje displej fotku v rôznych uhloch. Posledná fotografia v pôvodnom stave je odfotená týmto telefónom zobrazená na displeji v predošlých snímkach.


Procesor a grafický procesor: 

V zariadení sa nachádza procesor Snapdragon 1 od Qualcommu. Rovnaký procesor majú aj Huawei Ascend Y200 (U8655), LG Optimus L3, Sony Xperia Miro alebo napríklad Sony Xperia Tipo. Ten je taktovaný výrobcom na 800MHz. Qualcomm mu pridelil grafický procesor Adreno 200. Spolu s 512MB operačnou pamäťou dosahujú nasledovné hodnoty. Upozorňujem, že hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od momentálneho vyťaženia procesora, alebo rôznymi softvérovými modifikáciami. Výsledná hodnota je priemerom z desiatich vychádzajúcich hodnôt. Quadrant Standard: 1533, AnTuTu benchmark: 2319, Nenamark2: 13,95.


Užívateľské prostredie (UI)
:
 

V testovanom modeli bola verzia Androidu 4.0.3 s grafickou nadstavbou LG Android I2.0 + I3.0.  Upravené prostredie spoločnosťou pôsobí celkom príjemne, ak vynechám opäť nesprávne preložené niektoré slovné spojenia v Slovenčine. Ako príklad, po kliknutí v Galérii na snímku, ktorú chceme odstrániť sa zobrazí takéto spojenie “Súbor budú odstránené. Pokračovať?”. Alebo namiesto originálneho spojenia “Využitie dát” z čistého Androidu, to v LG preložili ako “Použitie údajov”. Ide o graf, zobrazujúci meranie prenesených mobilných dát. Takýchto spojení je v prostredí viac, preto odporúčam používať radšej iný jazyk ako Slovenčinu. Ako je u spoločnosti zvykom, spôsob odblokovania displeja posunutím, je riešený tak, že v akomkoľvek mieste displeja stačí posunúť prstom po displeji a displej sa odblokuje. Samotný launcher je v porovnaní s čistým Androidom vylepšený o nastaviteľný prepínač v notifikačnej lište a tiež o nastavenie základnej obrazovky. Tam sa nachádzajú možnosti upravovania efektov, prechádzania medzi jednotlivými plochami a tiež možnosť nastaviť nekonečné rolovanie. V appdraweri pribudlo niekoľko aplikácií ako FM rádio, LG Tag+, Polaris Office, SmartShare, Poznámka a Správca aplikácií. Aplikácie sa dajú tiež usporiadať do dvoch režimov a to buď zobrazenie všetkých aplikácií alebo zobrazenie len nainštalovaných aplikácií.  V nasledujúcom videu a galérii si môžete prezrieť ako to vyzerá.

Foto a video: Smartfón disponuje len jedným fotoaparátom s rozlíšením 5 Mpx s LED bleskom a autofókusom, takže na videohovory rýchlo zabudnite. Kvalita fotografií je priemerná. V aplikácii fotoaparát nájdete základné režimy scény ako portrét, šport, západ slnka a noc. Okrem scén sa tam nachádzajú aj možnosti nastavenia ISO, farebný efekt, vyváženie bielej farby, označenie GPS polohy, ale aj časovač. Režim kamery dokáže natáčať video v maximálnom rozlíšení VGA (640×480) a tiež sa tam nachádza voľba natáčania videa s bleskom alebo bez neho. V nastaveniach sa nachádzajú taktiež rôzne úpravy ako vyváženie bielej, farebný efekt, alebo povolenie či vypnutie zvuku počas natáčania.

 

Internet:  Prehliadanie internetu nie je s týmto smartfónom ideálne. Problém spočíva v zostatkovej operačnej pamäti, ktorá sa odzrkadlí práve pri otváraní viacerých stránok. Vykresľovanie jednotlivých stránok zase brzdí jeho dnes už podpriemerný procesor. Jediným plusom je fakt, že v ňom ešte funguje Flash player, ktorý si však musíte nainštalovať z alternatívneho zdroja, nakoľko v obchode Play už dostupný nie je. Vstavaný prehliadač obsahuje funkciu, ktorá pri naklonení smartfónu zväčší obsah stránky. V teste html5.test získal prehliadač 290 bodov a 3 bonusove body.
Hry:
 
I keď má smartfón slabší procesor, v Obchode Play nájdete aj najnovšie tituly, ale ich hrateľnosť sa rozhodne nevyrovná známym modelom ako HTC one X alebo Samsung Galaxy S3. Opäť to ovplyvňuje procesor a operačná pamäť. Teda vhodné hry pre tento model sú tie podpriemerné.
Batéria:
 
V telefóne je 1500 mAh Li-ionová batéria, ktorá je takým dobrým priemerom, vlastne v dnešnej dobe už štandard. Výdrž batérie sa dá z väčšej časti ovplyvniť využívaním samotného smartfónu a tiež využitím funkcie úspory batérie, ktorá sa nachádza v nastaveniach. Výrobca udáva pohotovostnú dobu až do 700 hodín a dobu hovoru až do 7 hodín.
Záver: El päťka je smartfón určený pre nižšiu strednú triedu. Jednoducho povedané pre ľudí, ktorí chcú využívať možnosti operačného systému Android, avšak na kvalitu hardvéru si veľké nároky nerobia. Najväčším nedostatkom tohto modelu je nízke rozlíšenie displeja. Veľmi rýchlo to zistíte pri čítaní drobného textu a skrolovaní. Tento problém degraduje smartfón na nižšie priečky v tejto kategórii i keď zvyšok výbavy je slušný. Aktuálna cena sa pohybuje už od 157 eur.

Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!