Smartmobil

Nokia Lauta RM-742, alebo ako pochovať MeeGo prototyp

od a , 5. septembra 2012, v kategórii Nezaradené, Telefóny. Počet prezretí: 3296

MyNokiaBlog uverejnil “leak” (vraj) priameho nástupcu Nokie N9 pod názvom „Lauta“, ktorý mal byť dostupný v poslednom štvrťroku 2011. Malo ísť o zariadenie s MeeGo 1.2 Harmattan, ktoré by pokračovalo v línii, ktorú nájdeme v dizajne prvého (a jediného) komerčného zariadenia – Nokia N9. Okrem perfektného dizajnu, Nokia „Lauta“ má hardvérovú klávesnicu, čo by určite uvítali užívatelia Nokie N900 čakajúci nástupcu. Ako je možno vidieť na uniknutých fotkách, ide viac-menej o hotový produkt. Bohužiaľ, projekt bol zrušený z dôvodov, ktoré už veľmi dobre poznáme (Elopokalypsa, Windows Phone), takže tretie zariadenie s MeeGo 1.2 Harmattan (po Nokii N950, ktorá je len pre vývojárov – dizajnovo pôsobí ako prototyp a po Nokii N9) už neuvidíme, bohužiaľ. Samozrejme, ide len o “leak”, takže všetko treba brať s rezervou.

Jedna vec je veľmi zaujímavá – podľa mňa ide o kontrolovaný „leak“, ktorý akoby náhodou vystrčil nos v predvečer toľko očakávanej konferencie Nokia – Microsoft (5. septembra). Keďže Nokia rada recykluje – dizajn N9 versus Lumia 800, je dosť možné, že takéto zariadenie možno ešte uvidíme – WP8? WP9… Aspoň teda môžeme snívať.

Wait & See…

Update by Rusnak: Nokia “Lauta” vznikala súbežne s N9 ako ju poznáme dnes. N950 bola totiž N9, kým sa nezmenili ľudia vo vedení Nokie. Pripravené materiály pre ďalšiu (omeškanú) generáciu Symbian / MeeGo telefónov sa rozhodli použiť hneď, a tak sa N950 (Lankku) premenila na Lautu. Jej výroba ale bola stále považovaná za relatívne drahú a zdĺhavejšiu ako len výroba monobloku, preto konečné rozhodnutie padlo na vydanie jediného zariadenia, a to N9 v podobe takej, ako ju teraz poznáme. z N950 sa stal len “Developer Kit” ktorý som veľmi rád, že si našiel cestu aj ku mne. Nič z toho, čo som napísal samozrejme nie je oficiálne a zrejme ani tak skoro nebude. Takisto si nerobte nádeje, že v Nokii MeeGo ešte uvidíte. Nepovažujem to za kontrolovaný leak. O tomto dosť veľa ľudí, vrátane mňa vedelo dosť veľa, i keď nie do detailov a nie s fotkami. Zjavne ale pár nahnevaných ľudí, ktorí boli nedávno vyhodení si so sebou odniesli čo len mohli – prototypy, leaked PR1.3 pre N950 atď.


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!