Smartmobil

Test bezplatnej Wi-Fi v Bratislavskej MHD

od , 1. augusta 2012, v kategórii Mobilní operátori, Novinky, Recenzie. Počet prezretí: 2814

Spoločnosť see&go prevádzkuje od 20. júla 2012 v autobuse SOR NB 18 #1824 bezplatné pripojenie na internet cez wi-fi.

„Testuje sa po technickej stránke, či je pokrytie mobilného operátora v poriadku, ďalej či nič neruší signál v autobuse, aké prenosové rýchlosti sa dosahujú v rámci mesta, a hlavne aké množstvo dát sa prenesie,“ informoval Ivan Šimonič zo spoločnosti see&go.

Pre obmedzenie veľkosti prenesených dát bude zablokované sťahovanie filmov a hudby. „Chceme využiť službu na surfovanie na internete, prezretie si mailov (pravdepodobne tu bude tiež limit na veľkosť prílohy), alebo využívanie rôznych nových komunikačných aplikácií ktoré sa využívajú v najnovších smartfónoch“. Podľa Šimoniča by sa malo jednať napríklad o Viber a WhatsApp Messenger.

Rýchlosť bude záležať hlavne od operátora a jeho pokrytia. „V meste Bratislava by mohla byť dosahovaná rýchlosť cca 1 Mbit/s,“ predpokladá Šimonič.

Či bude bezplatné pripojenie na internet v autobuse MHD fungovať aj naďalej, prípadne či sa systém rozšíri aj na ďalšie vozidlá, bude závisieť od výsledkov testov, ktoré budú známe na konci augusta.

V súčasnosti je pripojenie na internet vo verejnej doprave možné napríklad v budove Hlavnej stanice, u viacerých autobusových dopravcov a vo vlakoch RegioJetu. Od marca 2012 pripojenie testuje aj Železničná spoločnosť Slovensko v 1. triede vybraných vlakov IC.

zdroj: imhd.sk

Daný autobus dopravného podniku Bratislava momentálne premáva medzi zastávkami Jána Jonáša a Autobusovou stanicou (číslo linky 21). Neskôr bude premávať ako linka číslo 70.

Mal som tú česť vyskúšať si pripojenie a tu sú výsledky:

Pripojenie je stabilné, rýchlosť dostačujúca. Operátor prostredníctvom ktorého je pripojenie zrealizované si neželá byť menovaný, preto spomeniem len že je oranžový :mrgreen:

Router, ktorý vytvára Wi-Fi sieť, je od výrobcu Huawei, je použitý WiFi kanál 1 a internet je prenášaný cez HSPA+. Ping dosahuje hodnotu približne 70ms. Rýchlosť na downloade sa mi pohybovala medzi 512 a 616 kB/s, na uploade medzi 138 a 246 kB/s.

Čo si myslíte o Wi-Fi pripojení v autobuse? Má to budúcnosť? Chceli by ste to aj vo svojom meste? Vyjadrite sa v komentároch 🙂


  • jolaus

    je to zaujimavy porojekt. ale kedze ja pouzivam mobilny internet, tak ci onak to v budes nebudem pouzivat 🙂 …ale pre tych co nemaju myslim ze dobra vec ako si skratit cestu.

Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!