Smartmobil

Huawei Honor (U8860) s Androidom 4.0.3 (recenzia)

od , 15. júla 2012, v kategórii Novinky, Recenzie. Počet prezretí: 11271

Relatívne lacný, ale o to spoľahlivejší mobil so slušnou výdržou pri 4″ uhlopriečke. Navyše s Androidom vo verzii 4.0.3. Taký je Huawei Honor.

Hlavné znaky:

 • Android 4.0.3
 • 4″ TFT displej FWVGA (854×480 pixelov)
 • 512MB operačná pamäť
 • 4GB ROM (2.03GB pre dáta +882MB pre aplikácie a ostatné si vzal systém)
 • 1.4GHz jednojadrový procesor Qualcomm Snapdragon S2 (MSM8255T)
 • grafický procesor Qualcomm Adreno 205
 • 8.0 Mpix zadný fotoaparát s led bleskom a HD natáčaním
 • 1.9 Mpix predný fotoaparát
 • slot pre MicroSD karty až do 32GB
 • 1930 mAh batéria

Obsah balenia: telefón, batéria, USB nabíjačka (bez kábla), dátový kábel (USB/microUSB), slúchadlá s 3,5mm jackom, dokumentácia (rýchla príručka) a krabica.

Konštrukcia: Telefón má rozmery 122 × 61.5 × 10.9 mm a jeho hmotnosť je 135 g. Vrúbkovitý zadný kryt (viď foto) zo subjektívneho pohľadu nerieši zrejmý úmysel protišmykovej funkcie. Práve naopak, telefón sa mi šmýkal viac ako väčšina obyčajných telefónov. Po stranách krytu sú umiestnené tri tlačidlá, ktoré prenášajú ich funkciu na ďalšie tlačidlá, ktoré sú už priamo osadené v konštrukcii telefónu. Výhodu vidím v opotrebovaní krytu či tlačidiel, pričom stačí vymeniť len kryt a tým zabijeme dve muchy jednou ranou. Štvorpalcový TFT displej zobrazuje farby veľmi reálne. Nepodarilo sa mi zistiť, kto vyrába tento displej, no pripomína prácu spoločnosti LG. Pri zhasnutom displeji je vidieť mriežku bodiek, ale v žiadnom prípadne sa nejedná o výrobnú chybu. Ide o polia dotykovej vrstvy a teda o funkčnú vlastnosť. Štyri softvérové tlačidlá (menu, domov, späť a hľadať) sú automaticky podsvietené. I keď zhasnú, ich biela farba na tmavom podklade dostatočne “žiari”, takže sa Vám nestane, že budete rozmýšľať a hľadať, kde je aké tlačidlo. Okrem proximity senzora je tu prítomná aj notifikačná dióda, ktorej funkciu snáď nie je nutné vysvetľovať. Na vrchnej strane sa nachádza zapínacie ON/OFF tlačidlo a vedľa neho vstup pre slúchadla s 3.5mm jackom. Na spodnej strane je vstup len pre microUSB. Slot pre microSD kartu a SIM sa nenachádza pod batériou, ale mimo nej. Obraz o vzhľade si môžete urobiť podľa doložených fotografií nižšie.

Procesor a Grafický procesor: Smartfón je vybavený starším jednojadrovým procesorom Snapdragon S2. Tento procesor bije taktiež v Samsungu Galaxy Note, Xperii arc S, HTC Titan a tiež v Nokii Lumia 800. Grafický procesor je Adreno 205, ktorý sa postará o plynulosť hrania väčšiny dostupných hier.

Užívateľské prostredie: Do rúk sa mi dostal už aktualizovaný model na Android 4.0.3. Dúfajme však, že sa Huawei pochlapí a aktualizuje ho aspoň na odladenejší Android 4.0.4. Na pultoch sa môžu ešte objavovať modely neaktualizované, pričom po naštartovaní telefónu by mala okamžite doraziť správa o dostupnosti aktualizácie. Aktualizáciu si môžete manuálne vykonať aj sami, stiahnutím balíčka a zaktualizovať ho priamo z SD karty, keďže túto možnosť Huawei zakomponoval priamo do nastavení. Spoločnosť príliš nezasahovala do prostredia, takže sa nemusíte obávať spomalených reakcií, keď po doinštalovaní pár aplikácii klesne operačná pamäť na veľmi nízku hodnotu. To sa prejaví návratom na domovskú obrazovku, kedy sa všetky widgety a aplikácie opäť načítajú. Launcher je prekopanejší voči originálnemu. Tak napríklad, bola pridaná položka nastavenia motívu cez ktorú si môžete zmeniť prostredie (tapetu a ikony) na tri pomenované voľby ako vánok, android, úsvit. V appdraweri pribudla možnosť vymazania (odinštalovania) a tiež premiestnenia ikon aplikácií na ľubovoľnú pozíciu, čo znamená, že si ich môžete utriediť podľa svojho gusta. Doplnená bola funkcia pridania a odstránenia jednotlivých plôch, pričom ich môžete mať až sedem a minimálne len jednu. Túto možnosť navolíte kliknutím na domovskej ploche softvérovým tlačidlom späť. Dodnes som nepochopil prečo túto voľbu nakódili práve na toto tlačidlo, keďže veľa ľudí je zvyknutých vracať sa na domovskú stránku klikaním na toto tlačidlo. Vždy sa potom preklikáte do tejto voľby, čo asi nebolo pravým úmyslom. V nastaveniach systému pribudla možnosť volať, kde si môžete upravovať nastavenia hovorov, odkazovú službu a pod.. Priamo do nastavení boli pridané možnosti nastavenia SMS a MMS, ktoré už nemusíte hľadať v aplikácii Správy. Veľmi užitočnou voľbou je možnosť zavedenia, ktorá slúži na rýchle zapnutie/vypnutie telefónu, pričom v tomto režime funguje aj budík, z čoho vyplýva, že tento režim funguje na princípe dlhodobého spánku známeho z Windowsu. Z nepochopiteľného dôvodu boli odstránené možnosti odomknutia telefónu, ostala len možnosť posunutia. V nastaveniach nájdeme taktiež možnosť zobrazenia a skrytia prepínačov, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, APN a otáčanie displeja v notifikačnej lište. Okrem originálnej klávesnice tu nájdeme aj predinštalovanú slovenskú QWERTZ klávesnicu od Huawei. Nedokázal som si zvyknúť na nej písať už len pretože je QWERTZ a taktiež ani umiestnenie znakov mi nesedelo. A tak už po pár omyloch som si znova nastavil originál Android klávesnicu. Neviem či urobili dobre, že pridali voľbu vymazania vyrovnávacej pamäte aplikácií, avšak žiadne pády som nepostrehol z čoho sa dá usúdiť, že to aplikáciam a celkovému systému vôbec neškodí.

Ako každý výrobca, aj Huawei pridal niekoľko aplikácií priamo do systému. Bezp. Ochrana v ktorej sa nachádzajú položky (protokoly blokovaných SMS/hovorov, čierna listina a zoznam povolených, centrum súkromia, trezor na heslá, šifrovanie súborov), DLNA (zdieľanie multimédií prostredníctvom Wi-Fi), Document to Go (lite verzia), Hudba+, Hodiny s počasím, Nástroje SIM (SIM Toolkit), Poznámky, Svetlo, Zálohovať všetko (zálohovanie systémového nastavenia a systémových tak aj nainštalovaných aplikácií), FM rádio a Správca súborov.

Foto a video: Predný fotoaparát má rozlíšenie 1,92 MPix, ktorý dokáže okrem zhotovovania snímok natáčať aj video s rozlíšením buď VGA (640×480) alebo MMS (176×144).

Zadný (hlavný) fotoaparát s autofókusom a štvornásobným digitálnym priblížením má rozlíšenie 8 MPix (3264×2448). Video natáča v troch rozlíšeniach. Dve rozlíšenia sú identické ako na prednom fotoaparáte, tretie rozlíšenie je HD (1280×720).

Ukážka HD videa:

Okrem klasického režimu snímania umožňuje snímať panoramaticky a tiež fotografie HDR.

V nastaveniach nájdete okrem základnej scény ďalších šesť scén (negatív, solarizácia, posterizácia, voda, čiernobielo a sépia).

Nechýba ani vyváženie bielej (auto, žiarovka, denné svetlo, žiarivky, zamračené) a tiež možnosti asistencie LED blesku.

Moje skúsenosti s fotoaparátom nie sú veľmi pozitívne. Dosť často nesprávne zaostril autofókus a následne som bol nútený prebehnúť po šošovke prstom aby odznova zaostroval (nie, šošovka nebola znečistená). Človek to spozná vtedy, keď sa pozrie na fotografovaný objekt, no zosnímaná fotografia je priveľmi rozmazaná.

Internet: I keď zariadenie podporuje technológie GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA a má štvorpalcový displej s dostatočnou frekvenciou, neznamená to hneď kvalitné a rýchle surfovanie po internetových stránkach. Telefón podporuje aj Flash player, avšak jeho využitie vo stavanom prehliadači je veľmi zúfalé. Prehliadač v teste html5test.com získal skóre 275 bodov a 3 bonusové body, no ani to nedokazuje kvalitu prehliadania. Prehliadač veľmi pomaly, niekedy úplne nekorektne vykresľuje webové stránky, z čoho sa nepoteší nikto z nás. Čiastočným riešením môže byť inštalácia alternatívneho prehliadača, no ani to nie je žiadna výhra. Dôvodom je nevyladená verzia operačného systému Android 4.0.3 a primalá operačná pamäť. Toto tvrdenie zakladám na fakte, že som ako vlastník smartfónu Google Nexus S, zažil identický problém práve pri verzii 4.0.3. Ďalšia aktualizácia (4.0.4) opravovala túto nepríjemnú vlastnosť, či skôr chybu. Neskôr to teda môže byť podstatne lepšie.

Výkonnostné testy: Keďže frekvencia procesorov už nie je stabilná, urobil som priemer z desiatich testov zabehnutého telefónu s nainštalovanými aplikáciami aby bol test čo najreálnejší.  A tu sú výsledky – Quadrant Standard: 2234 bodov, AnTuTu benchmark: 3539 bodov a Nenamark2: 33,6 bodov.

Hry: Po otvorení a následnom vyhľadaní populárnych spoločností, ktoré tvoria jedny z najkvalitnejších hier pre Android (reč je o spoločnostiach Gameloft a Electronic Arts Nederland BV ) ostanete nemilo zaskočení ponukou hier pre Huawei Honor. Nenájdete tam slávne tituly ako Modern Combat 2: Black Pegasus, Modern Combat 3, The Amazing Spider-Man, Men In Black 3FIFA 12 by EA SPORTSDead Space™. Problém nie je vo výkone, ale znova vo verzii Androidu, pretože väčšina hier nie je a možno ani nebude optimalizovaná. Dotyková plocha umožňuje zachytiť maximálne dva dotyky, ale zato veľmi presne, čo podľa mňa plne dostačuje na hranie akejkoľvek hry.

Batéria: Kapacita 1930 mAh sa postará o to, aby ste nemuseli nabíjať telefón každý deň pri bežnom používaní.

V teste zaťaženia batérie prostredníctvom aplikácie AnTuTu tester, dopadla batéria celkom slušne (viď obrázok). Teplota batérie sa vyšplhala na neuveriteľných 58°C. Video dokázal prehrávať celých 12 hodín (s vypnutým GSM/Wi-Fi pripojením), čo je v skutku obdivuhodné. Pri sledovaní úbytku batérie som si všimol, že najväčšiu spotrebu mal v prvých hodinách prehrávania 11 %/hod., ďalšie hodiny už spotreboval len 6 %/hod.

 

Tento zaujímavý telefónik sa dá momentálne zohnať už od 259€.


 • majoslav

  mam tento fon a spokojnost …inac velmi ma zaujimalo co ochranuje tento podareny displej lebo sa o tom nikde nepise podla tohto videa ma zrejme gorilla glass http://www.youtube.com/watch?v=EdCZE60V6Fs
  a este jedna perlicka ktoru u inych smartfonov nenajdete chodte na nastavenie systemu….informacie o telefone…a rychlo 3x kliknite na ,,verziu systemu android… ja mam ics 4.03 a vyskoci mi animovany zeleny ander v hnedom ICS triku pri starsej verzii vyskoci ina animacia….

Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!