Smartmobil

Prvé dojmy z Nokia Lumia 610 – lacný Windows Phone

od , 7. júna 2012, v kategórii Recenzie, Telefóny. Počet prezretí: 6747

Nokia sa rozhodla dať svoj najnovší telefón s Windows Phone (u nás) – Lumia 610 – na test svojmu vernému fanúšikovi z ich Facebook stránky. Patrik Škurla tak spísal aspoň na začiatok svoje dojmy z tohto telefónu a systému. Keďže už nejakú dobu používam Lumia 800 ako #Lumiatester, budem jeho vyjadrenia v niekoľkých prípadoch takto dopĺňať či komentovať 🙂

Autorom tohto textu je Patrik Škurla, moje komentáre či doplnenia uvidíte v italike 😉

Keď som prvýkrát počul o spolupráci Nokie s Microsoftom, bol som nepríjemne zaskočený. Nebol sám – mne bolo “do plaču”, skoro som s Nokiou skoncoval. Doteraz som vlastnil a používal telefóny so Symbianom, Androidom a krátko aj MeeGo. Momentálne mám Nokiu N8, s ktorou budem neskôr trošku porovnávať aj testovaný mobil, no doposiaľ som nemal skúsenosti s telefónmi so systémom od Microsoftu. Nokia a Windows Phone? Nešlo mi to do hlavy. Mal som na to všetko negatívny názor, avšak po prvom zoznámení s Nokiou Lumia 610 som zistil, že to nie je tak celkom zlé a každý by si ten operačný systém mal vyskúšať vo vlastných rukách.

Telefón bol ukrytý v príjemne maličkej krabičke, v ktorej som našiel všetky dôležité veci. Farebné prevedenie je cyan, čo je vlastne modrá farba, ktorá je určená skôr pre mladších aktívnejších ľudí. Osobne sa mi telefón páči, ako aj kamarátom, ktorým som ho ukazoval. Avšak, ja by som uprednostnil elegantnejšiu farbu black. Čierna Lumia 610 má matný zadný kryt, s iným povrchom, ktorý sa v rukách nešmýka. Napriek “chrómovej” lište vpredu vyzerá vtedy telefón nenápadne, až neviditeľne, nezaujímavo. To ale nevadí, netreba vždy vytŕčať z radu. Biela je práve kvôli tomu chrómu dosť pekná tiež, atraktívna. Nedá mi tiež nespomenúť názory niektorých, že 610tka sa trochu spodnou bradou podobá na niektoré HTC modely. Konštrukcia je plastová, no pevná. Našťastie nikde sa neprehýba, ani nevŕzga, celkové spracovanie musím veľmi pochváliť, na rozdiel napríklad od horšie spracovanej Lumie 710. Rozmery sú príjemné, do ruky pekne sadne, nikde nič nereže, netlačí… V ruke sa naozaj skvele drží, môže za to zaoblenie spodnej časti.

Displej je chránený sklom Gorilla Glass, s uhlopriečkou 3,7″, čo je rozumná hodnota pre takýto telefón, dokonca som to ani nečakal u telefónu, ktorý sa predáva už od 200€. Osobne nemám rád veľké telefóny s obrovskými displejmi. Ja tiež nie, telefón s displejom nad 4″ je pre mňa tzv. “tepša“. Rozlíšenie je klasické pre WP7, teda 480×800 pixelov. Zobrazenie je krásne jemné. Na priamom slnku dosahoval podobné výsledky ako Amoled u N8, tá ale nemá ClearBlack displej ako napríklad E7, N9, Lumia 800 alebo 808 PureView. Dal sa pohodlne čítať aj vonku. Fotoaparát má rozlíšenie 5MPx a dokonca má aj zaostrovanie a LED diódu. Áno, autofókus nás už u Nokie takmer prekvapuje, po skúsenostiach s prvými modelmi Symbian^3 – C7. C6-01 a ďalšími. Fotky nie sú také kvalitné ako u N8, čo sa dalo aj čakať, keďže je to slávny fotomobil s 12MPx, ale stále sú použiteľné. Aplikácia na fotenie obsahuje široké možností nastavení, a jedným ťahom prsta sa dostaneme aj do albumu posledných fotiek. Telefón obsahuje aj mechanickú dvojpolohovú spúšť fotoaparátu, ktorá funguje aj pri uzamknutom mobile – veľmi užitočná vlastnosť pre rýchle fotenie. Spustenie fotoaparátu zo zamknutého displeja a odfotenie snímky je naozaj rýchle, do sekundy Vám momentka neutečie – rovnako tomu je u Lumie 800, čo mi u N9 chýba. Na Symbian je na to aspoň aplikácia už 😉

Mobil je vybavený len 256MB RAM, čo je menšia hodnota oproti ostatným Lumia modelom. Preto môžu nastať problémy s fungovaním náročnejších programov. V tomto smere už Microsoft radí vývojárom, ako upraviť svoje aplikácie tak, aby boli spustiteľné aj na slabšom HW, nakoľko podobné telefóny vydá teraz aj Samsung a ZTE. Angry Birds sa teda dočkáte aj na 610tke, dúfajme, že aj Skype už v ďalšej verzii bude OK. Pamäť telefónu je 8GB (6,2GB prístupné pre majiteľa) a nie je ju možné rozšíriť o pamäťové karty, Typický znak Windows Phone. Osobne mi to nevadí a vystačil by som si v pohode s takým priestorom.

Na prednej strane pod displejom sa nachádzajú tri dotykové tlačidlá – späť, domov a vyhľadávanie, ktoré reagujú svižne na každý dotyk. Mobil odomkneme pomocou blokovacieho tlačidla na pravej strane a posunutím odomykacej obrazovky smerom nahor. MeeGo u N9 to má do ktorejkoľvek strany, Symbian Belle FP2 / Donna to bude mať taktiež. Nateraz je pre Symbian aspoň aplikácia Swipe unlock v OviStore. Celé to sprevádza príjemný zvuk. Ovládanie telefónu je veľmi jednoduché a bleskurýchle, graficky veľmi prijemné na pohľad. Mňa osobne tie animácie a preklápania iritujú. Mám tak pocit, že systém je takmer rovnako “pomalý” ako iné, len to zakrýva animáciami. Hudobný prehrávač je jednoduchý, no obsahuje všetky funkcie na jeden dotyk. Ovládanie hlasitosti funguje aj pri uzamknutej obrazovke. V telefóne nájdeme už predinštalované aplikácie ako Nokia Mapy, Nokia Autom, Sviatky, Počasie – tieto sú zatiaľ exkluzívne len pre Nokiu. Nokia mapy neskôr nahradia Bing mapy v každom WP smartfóne, Nokia Autom bude dostupná k zakúpeniu. Galéria je rýchla a pekne spracovaná, po prihlásení sa do sociálnych sietí zobrazí aj albumy s fotkami napríklad z Facebooku. Veľmi príjemne ma prekvapil internetový prehliadač Internet Explorer založený na verzii 9 z PC, ktorý rýchlo a presne zobrazoval aj náročné stránky. Pohyb a zoomovanie bolo krásne plynulé, naozaj, toto sa podarilo. Absencia Flashu na stránkach mi vôbec nevadila. Berúc do úvahy, že Symbian donedávna plnohodnotný flash nemal, rovnako ako iOS, no užívateľom Androidu či MeeGo by to mohlo dosť vadiť.

Osobne mi zatiaľ vadia len dve veci, a to sú obmedzené možnosti Bluetooth, kde sa nedá poslať nič, ani odfotenú fotku a video, na ktoré sa nevzťahujú autorské práva. Funkcionalitu BT file transferu Nokia “sľúbila” dorobiť, no v aktualizácii Tango, ktorú 610tka už z výroby má to ešte nie je. Zrejme to bude vydané ako aplikácia – pričom “odomknuté” telefóny takúto vec už majú, z XDA Developers. Druhá vec je synchronizácia mobilu s PC cez program ZUNE, s čím súvisí aj nemožnosť použiť mobil ako mass storage zariadenie, čiže mobil sa po pripojení k PC nespráva ako pamäťové úložisko. Nie je to dokonca pripojiteľné ani len ako multimediálne zariadenie, čo poznáme z fotoaparátov alebo kamier. Na použitie Nokia PC Suite na zálohu či obnovu kontaktov takisto zabudnite. Pri posielaní hudby cez Zune to bolo cele dosť spomalené a pri posielaní filmov program automaticky konvertuje film, čo som nevedel vypnúť a spomaľovalo to prenos. Určite z vlastnej skúsenosti hovorím, že toto vadilo aj mne a takmer každému užívateľovi, ktorý prešiel zo Symbianu či “dumbphone” na Windows Phone, pretože toto sú veci, ktoré na svojich mobiloch považovali za štandard. Vyzerá to tak, že mass storage vo Windows Phone 8 bude, možno sa to dokonca bude dať povoliť aj u Windows Phone Refresh – aktualizácii pre doterajšie Lumie, ktoré sa zrejme WP8 nedočkajú. S HW aký má Lumia 610 je to viac než pravdepodobné.

Patrikovi za jeho skúsenosti ďakujem, neskôr doplní aj ďalšie dojmy počas a po skončení testovania, takže toto určite nie je všetko 🙂


 • emajko159

  nokia zrusi svoju bezplatnu navigaciu a zacne ju predavat?
  myslim si ze absencia flashu bude vadit nielen uzivatelom androidu ale vseobecne uzivatelom pocitacov co beru svoj mobil ako nahradu za pc

  • predavat ju bude na ine WP7 telefony, pre Nokiu bude exkluzivne predinstalovana a zadarmo 😉 samozrejme

 • emajko159

  je inak zaujimave ze kazdy novy os zacina bez podpory prenosu cez bluetooth a az po velkej kritike je neskor prida. a su nepoucitelny (android, ios, windows).

  • JudgeDeath

   No na druhou stranu symbian podporu ma a jestli ma nokie spoluplracovat s MS,tak bych rekl ze se poucili…

Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!