Smartmobil

ACER Iconia Tab W500 – skúška Windows 8 CP

od , 11. apríla 2012, v kategórii Novinky, Softvér. Počet prezretí: 5695

O Windows 8 a jeho METRO prostredí sa popísalo už mnoho. Málo z nás ho však malo možnosť vyskúšať.  Prinášam vám niekoľko osobných skúseností s týmto novým systémom na Windows tablete od Aceru.

Zásadný rozdiel medzi predinštalovaným Windows 7 Home Premium a Windows 8 je grafické prostredie systému. Windows 7 robí z Iconia Tab skôr netbook ako tablet. S príchodom Windows 8 Consumer Preview (build 8250) sa však situácia mení. Jednoduché “dlaždice”, ako ich poznáme už z Windows Phone 7 sú určené k spúšťaniu aplikácií, ktoré tak veľmi sedmičke chýbali. Messaging, vlastný mailový klient, kalendár, telefónny zoznam – People, ktorý sa synchronizuje s Google contacts, Facebookom a Hotmailom, aplikácie  Camera a Photos, Bing mapy a počasie, no a samozrejme XBOX Live a Store… To sú aplikácie, ktoré robia tento Windows tablet skutočným tabletom.

Zaujímavosťou je aj vlastný „PDF“ Windows reader, balík Office si už ale musíte doinštalovať sami.

Inštalácia prebehla rýchlo a bezproblémovo z USB kľúča. Jediný doinštalovaný ovládač bol ovládač na G senzor. Zafungoval štandardný ovládač pre Windows 7.

Štart systému je neporovnateľne rýchlejší ako pri ktoromkoľvek inom Windows. Z hibernácie sa do zamknutej obrazovky prebúdza prakticky okamžite. Windows ponúka možnosť viacerých užívateľov, čo môže byť v porovnaní s Androidom výhodou. Keďže Windows 8 prináša novú správu napájania, Shut-down pre systém je prakticky nezmyslom. Systém hibernuje podľa nastavenia preklopením displeja nadol. Prebúdza ho HW tlačidlo Windows na tele tabletu.

Bing Mapy: Pravdou je, že by ma potešili viac Google Maps. Tabletu chýba GPS senzor, takže aj keď som v BS, mapy ma podľa IP adresy lokalizovali do Bratislavy. Škoda. Možno by sa dalo použiť externé BT GPS, alebo dáta z mobilu (there is an app for that 😉 )

People: Aplikácia v animovanej dlaždici zobrazuje aktuálne zmeny statusu priateľov na Facebooku, či Widnows Live.

Messaging: S push notifikáciami to funguje skvele. Jednoduchý, no vydarený chat klient pre Facebook, ale aj Google, či Windows Live.

Mail s push notifikáciou. Mailový klient – podobný, ako ho poznáme z Windows Phone 7, bez problémov nakonfigurujete akýkoľvek mailový účet.

Calendar: V dlaždici zobrazuje aktuálne záznamy v kalendári, synchronizuje sa s Googlom, ale aj s Hotmailom a Facebookom.

Weather: V dlaždici sa zobrazuje aktuálne počasie. Príjemné prekvapenie. Bing Weather ma našlo aj Banskej Štiavnici, nie len na Sliači alebo Zvolene ako je to pri počasí od MSN. Disponuje hodinovým prehľadom počasia, ako aj predpoveďou na najbližší týždeň.

Aplikácie Photos, Music, a Video asi netreba zvlášť prezentovať. Automaticky nájdu multimediálny obsah na HDD, alebo pamäťovke a ponúknu vytvorenie kolekcie a jednoduché prezeranie, či prehranie multimediálneho obsahu.

Camera … dokáže obslúžiť obe foto-kamery na tablete a ponúka aj základné nastavenia pre fotenie aj nahrávanie videa.

Store – Obchod je zatiaľ veľká bieda…

Medzi aplikáciami samozrejme nájdeme Internet Explorer 10 a Windows Media Player. Ja som však na prehrávanie videa a audia doinštaloval freewareový KMPlayer . V Store som našiel aplikácie Evernote a Skydrive, čo ma veľmi potešilo, keďže využívam obe služby.

Doinštalovaný MS Office 2010 funguje bezproblémovo, problém som však mal napríklad s kompatibilitou ESETu, preto som nainštaloval freewarevý Avast, ktorý funguje bezchybne aj s integrovaným Windows Defendrom – MS Essential Security. Dve predinštalované hry sú Solitaire a Pinball FX2. Práve pinball, ktorý ma potešil, som bez pripojenej dockovacej klávesnice nespustil… Je mi ľúto, ale na tele tabletu “chýba” ENTER. Dosť zvláštna mi prišla aj skutočnosť, že sa táto hra nedala hrať “na výšku”, čo by bolo určite pohodlnejšie.

Tento build Windows 8 zahŕňa aj Windows Media Center, na METRO dlaždicu sa však akosi zabudlo. Nájdeme ho zahrabaný medzi aplikáciami, ktoré nám zobrazí funkcia All Apps alebo Search. Podobne je tomu aj v prípade aplikácií Control Panel, Task Manager, Paint, WordPad, a v podstate so všetkými aplikáciami, ktoré poznáme zo starších Windows.

Ponuku START tu už nenájdeme.  A DESKTOP? Plocha po inštalácií zíva prázdnotou, takisto v lište nájdeme len nami “pripnuté” aplikácie a notifikačnú oblasť s hodinami. Na plochu si môžeme pripnúť gadgety podobne ako na Viste alebo sedmičke.

Celkový chod systému je oveľa rýchlejší ako pri Windows 7, a pri 2 GB RAM som akosi nepostrehol, že by systém swapoval.

Windows 8 bude určite vydarený operačný systém na Windows tablety. O jeho reálnom využití na desktopových počítačoch však trošku pochybujem.  Uvidíme aká bude cena… Dúfam, že sa mi nezakrúti hlava.

Článok bol pôvodne uverejnený na blogu autora, mierne upravený pre potreby SmartMobil.sk

Recenzia samotného tabletu na blogu autora: Asus Iconia Tab W500

Informácie o Windows 8 Consumer Preview: Windows 8 CP


 


  • rasto luptak

    Eset vyriesil problem s kompatibilitou s Windows 8 CP, Eset sa uz teda da nainstalovat a funguje spravne.

Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!