Smartmobil

Nokia stále lídrom v používaní mobilného internetu

od , 9. februára 2012, v kategórii Novinky. Počet prezretí: 2544

Miera používania internetu v mobile sa znova za rok zdvojnásobila, Nokia si však stále drží stabilnú pozíciu, ktorú neohrozuje ani Apple.

Aj keď Nokia už nie je prvá v počte predaných smartfónov, v používaní internetu si od januára 2011 do januára 2012 udržiavala 40%. Nasleduje Apple, ktorý nemá ani celých 30%. Za nimi je už priepasť, kde síce s necelými 20% začínalo BlackBerry, no skončili rok s 8%.

Na grafe je jasne vidieť, že čo stratil RIM, to nabral Samsung, čo takmer úplne kopíruje predajnosť v USA. Samsung teda poskočil zo 7 na takmer 14% za rok. Silný posledný štvrťrok pre HTC v predaji sa ukázal aj v tomto grafe, keď z takmer nulových výsledkov (v porovnaní s konkurentmi) sa dostalo na vyše trojpercentný podiel a dobehlo tak Sony Ericsson, ktorý kontinuálne pomaly klesá.

LG je na tom zle, no do začiatku Q4 bolo ešte horšie. Motorola sa ku koncu asi trochu prebrala, ale Sony, Google a ďalší výrobcovia dokopy takmer nestoja ani za zmienku.

Je úplne jasné, čo drží Nokiu na vrchole s takmer tretinovým podielom. Sú to rozvojové krajiny a lacné (a trvácne) Symbian telefóny. Tá má ale zastúpenie v každej krajine, snáď až na nízky podiel v USA. Naproti tomu Apple, ktorého OS má pätinu podielu, má jasné trhy kde je lídrom (USA a UK), inde o ňom zasa takmer nepočuť. Bolo by mylné predpokladať, že súčtom podielov tzv. “Androidových výrobcov” by sme dostali podiel Androidu, niečo cez 20%. Netreba zabúdať, že Samsung, HTC aj LG robia telefóny aj na platforme Windows Phone, Samsung má naviac OS Bada, HTC takisto platformu BREW a Motorola ešte stále nie málo Windows Mobile zariadení. Okrem toho, všetci robia ešte zariadenia, ktoré vôbec nie sú smartfónmi. Len pre úplnosť, tablety sú zo štatistiky vyradené.

Zdroj: statcounter


Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!