Smartmobil

HTC Rhyme … telefón (nie)len pre ženy (recenzia)

od , 13. januára 2012, v kategórii Novinky, Telefóny. Počet prezretí: 5236

Pevný, kompaktný, farebný, aj s blikajúcim príveskom – to je HTC Rhyme.

Oficiálna stránka produktu; Technická špecifikácia prístroja;Relatívne mladý prístroj by som snáď mohol nazvať mladším a vydarenejším bratom HTC Desire S. Tvar tela rovnaký, parametre  a správanie prístroja podobné – svižné a rýchle.

Android Gingerbread vo verzii 2.3.5 a HTC Sense 3.5 dokonale využívajú hardvérový potenciál tohto prístroja.

To, čo určite zaujme na prvý pohľad je farba tela telefónu – je fialová, alebo skôr bordová (teda, mnou testovaný kus). Do tejto farby je ladené aj neštandardne bohaté príslušenstvo v štandardnom balení. Táto skutočnosť sa prejavila aj vo vyššej predajnej cene.

Priplatíte si najmä za vydarenú  dockovaciu stanicu – Rhyme docking station, ktorá neslúži len ako nabíjačka, ale premení Váš telefón na akýsi mp3 – rádio budík so stolovými hodinami a meteo stanicou. Možnosť pohodlného telefonovania prostredníctvom hlasitého hovoru je samozrejmosťou.V tele docku sa nachádza reproduktor, ktorý sa aktivuje automaticky vložením prístroja. Reprodukcia hudby je v tomto prípade výborná. Prekvapivé je, že prenos hudby nezabezpečujú 3 kontaktné body na zadnej stene telefónu – tie slúžia pravdepodobne len nabíjanie, ale samotný dock sa správa ako bluetooth reprosústava. To znamená, že po vložení telefónu sa v telefóne automaticky aktivuje bluetooth a spáruje sa s týmto zariadením. Toto všetko sa však deje len keď je stanica pripojená k elektrine prostredníctvom štandardnej USB nabíjačky.

Zaujímavé je, že pokiaľ je telefón v „stolovom“ móde, z menu sa vytratí rádio…  Znamená to, že telefón sa bez  pripojených slúchadiel nedá použiť ako klasické rádio. Škoda, rádiobudík sa nekoná.

Ďalším doplnkom je Rhyme Charm – akási retiazka alebo šnúrka zakončená diódovou kockou na jednom a 3,5 mm jackom na opačnom konci. “Svetluška”. Reálne využitie nechám na Vašom úsudku. Indikačná dióda na prívesku ma presne tú istú funkciu ako nenápadná vstavaná dióda na prednej strane telefónu – upozorňovať na zmeškané udalosti, hovory a správy. Použitie upozorňovacej diódy by som si možno skôr vedel predstaviť na ovládacom prvku handsfree – to je vidieť ak ho máte pripnuté na kabáte a telefón je v skutočnosti v kabelke, či vo vrecku.

Dodávané slúchadlá sú iné ako ich bežne u HTC poznáme. Kvalitou reprodukcie ich radím určite medzi tie lepšie. Zaujímavé je, že miesto ovládania hlasitosti sa na nich nachádza ovládač na prehrávanie hudby – štandardné tlačidlá play/pause, forward a backward. Úplným a pre mňa viac ako príjemným prekvapením bolo, že ovládajú nielen vstavaný prehrávač hudby, ale aj môj obľúbený TTPod… Výborne.

V balení nájdete aj 3 veľkosti ušných násad. Osobne som s vypadávaním slúchadiel problém nemal, aj keď „špuntové“ Koss-y držia o čosi lepšie. Štandardne je pribalené aj kožené „ponožkové“ púzdro.

Vráťme sa však k samotnému telefónu, k jeho konštrukcii a softvéru. Takmer celú prednú stenu tvorí  3,7 palcový dotykový displej s príjemnou svietivosťou, rozmerom aj rozlíšením 480 × 800 bodov. Ukrytý je tu aj svetelný senzor a predná VGA kamera využiteľná na video-hovor alebo aj ako digitálne zrkadlo. Boky a zadná stena je zhotovená z príjemného protišmykového plastu, ktorý na mňa pôsobil skôr ako guma.

Nič nevŕzga a všetko drží pekne pokope. Na zadnej stene nájdeme už klasicky 5 MPx HD video fotoaparát, logo várobcu a odkryté nabíjacie kontakty. Na ľavej stene je pod krytkou ukrytý USB konektor, na pravej je sú to tlačidlá ovládania hlasitosti.

Na spúšť fotoaparátu sa opäť akosi zabudlo. Horná stena ponúka tlačidlo On/Off a 3,5 mm jack konektor.

Vysunutím krytu batérie sa dostaneme k pamäťovej karte a SIMke. Prekvapením je zabudovaná silná 1600 mAh batéria, ktorá nakŕmila telefón pri mojom intenzívnom počúvaní hudby a zapnutom Wi-Fi doma, či v práci a obľúbenej kaviarni takmer celé dva dni.

Fotoaparát ponúka štandardnú kvalitu so štandardnými funkciami a efektmi ako to poznáme pri iných HTCčkách s Androidom 2.3.4. alebo 2.3.5. v tejto triede.

K softvérovej výbave veľmi niet čo povedať… Pre mňa dôležitý Gmail a Hotmail, internetový prehliadač s flashom, aplikácia poznámky – synchronizuje sa s programom Evernote, taktiež aplikácia DropBox s webovým úložiskom rovnakého mena. Kanceláriu dopĺňa Adobe Reader a prehliadač dokumentov. Aplikácia Tango poslúži na videohovory, priznám sa, nevyskúšal som ju. Aplikácia E-Books/Čítačka mi zase trošku zaváňa Kioskom od Applu.

SMS klient ponúka možnosť zobrazenia správ v konverzáciách. Telefónny zoznam sa synchronizuje pomaly asi už aj s mojou mikrovlnkou a korkovou nástenkou. Pýtam sa ak toto má  byť telefón najmä pre ženy… chýba mi tam napr. lunárny – menštruačný kalendár. Ak sa dobre pamätám, nejaká fínska ženská ho mala v softvérovej výbave štandardne implementovaný.

Medzi miniaplikáciami som objavil FB Chat, ktorý mi tak veľmi chýbal od predaja mojej milej ChaCha.

Takisto ma potešila miniaplikácia pre poznámky, v ktorej sa dá pohodlne spätne listovať a nie je nutné otvárať samotnú aplikáciu. Medzi nové miniaplikácie patria aj „Odkazy a hodiny“.

Ostatná softvérová výbava je už chronicky známa zo starších, alebo iných  prístrojov rovnakej značky.

Na programy inštalované z Marketu nám ostane voľných cca 200 MB a celá kapacita pribalenej 8GB SDHC pamäťovej karty.

Čo na záver ?

Rým od HTC, hodnotím ako veľmi vydarený prístroj. Mne by sa aj páčil, ale skôr v čiernej. Bielo-krémová/piesková ani bordová nie sú podľa môjho gusta. Hardvér a softvér hodnotím na výbornú. Takisto konštrukciu a spracovanie. Pravdou je, že s krytkou na USB konektor so musel manipulovať citlivo. Dodávané príslušenstvo v základnom balení – najmä Rhyme docking station je fantastické. Takisto pribalené slúchadlá konečne nepôsobia lacno. Po HTC Evo 3D – predsa len ešte mne viac vyhovujúci prístroj.


 • senky

  Ušetrím 2000 kč a mam Xperia Arc, ktora je na tom neporovnateľne lepšie vo všetkých parametroch teda dizajn určite 😉

  • rasto

   “Proti gustu … ziadny disputat.” Ale HTC sense je pre niekoho rozhodujuce. Na druhej strane neviem presne v akych parametroch je az tak vyrazne lepsi … A treba si uvedomit docking station k Ericovi nie je …

   • ani svetluška 🙂
    SonyError ma aspon o nieco oroginalnejsi dizajn, no i tak by som sa asi rozhodol pre HTC. co trepem, pre motorolu Razr 😀

 • beya

  zvažujem kúpu HTC Rhyme.. len ma desi ta stavana bateria, ci rýchlo nevykape.. a potom čo, hodim mobil do potoka? doteraz som používala Nokie, ale už nie su to čo bolo a hlavne, chcem už OS Android. Lákal ma aj SE Arc S, ale nemám rada čiernu farbu 🙁 viete mi povedať, ako to je s vydržou batérie a jej príp. vymenou? HTC One V boli ohlasy, že bateria slabo vydrží.. dakujem za info..

Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!