Smartmobil

Nokia & Microsoft: Snažím sa pochopiť…

od , 7. marca 2011, v kategórii Nezaradené, Novinky, Softvér. Počet prezretí: 4732

Myslím si, že nie som sama, koho toto rozhodnutie prekvapilo. Snažím sa teda pochopiť prečo. Je jasné, že konkurenčný boj v tejto oblasti je neúprosný. Udržať krok s konkurenciou sa stal takmer neriešiteľný problém – zabezpečenie hardvéru, dizajn, softvérový vývoj, vývoj aplikácii, výroba atď. Ako to teda riešiť? Aké možnosti sa ponúkali?

Tak teda, aké boli možnosti?

“Clearly, we were assessing three different paths forward for the company. There was the largely internal option, taking advantage of MeeGo and Symbian. The second option, clearly, was to make a decision to pursue Android and to place a significant bet on the Android ecosystem. The third choice we had was to enter into a partnership with Microsoft to build jointly an ecosystem around Windows Phone.” (Stephen Elop)

“Je jasné, že sme zvažovali 3 možné cesty pokračovania spoločnosti. Z veľkej časti to bola možnosť využitia výhod MeeGo a Symbianu. Druhá možnosť bola pridať sa k Androidu, staviť tak na celý jeho ekosystém. Tretia možnosť, ktorú sme mali, bolo stať sa partnerom Microsoftu a spoločne vybudovať ekosystém okolo Windows Phone.”

Možnosť č.1: Meego a Symbian.


Symbian bol často obeťov kritík – oprávnených? Zrejme áno. Z hľadiska užívateľského komfortu sme sa už stretli s “polovične” riešeným firmvérom (N97). Hlavná výhoda Symbiánu – nízka finančná náročnosť pre potrebný hardvér – sa pomaly stráca. Tento dôležitý faktor viedol Nokiu k zavedeniu novej platformy novej generácie – Linux (Maemo / MeeGo).
To neznamená, že Symbian už nemá žiadnu hodnotu. V blízkej budúcnosti by mal ešte naplno rozvinúť svoj potenciál. To ale znamená, že jeho budúcnosť, vzhľadom na prepojenie s Qt, je úzko viazaná na ďalšiu generáciu platformy Linux.
Tieto dôvody viedli k prijatiu rozhodnutiu prijať Maemo ako hlavnú platformu pre ďalšiu generáciu smartmobilov. Toto je už dlho plánované – vývoj Linuxu sa začal už v roku 2002. S nadobudnutím Trolltechu v roku 2008 Nokia získala Qt, oveľa lepšie vývojové prostredie, a to umožnilo vytvoriť most medzi týmito dvomi operačnými systémami – vytvoriť spoločný ekosystém. Napriek jeho “multiplatformovej elegancii”, prítomnosť Qt je viazaná na Symbian a MeeGo. Je možné aplikovať Qt aj na iné mobilné platformy, ale nikdy to nebude v rámci primárneho rozvoja týchto platforiem. Určitý čas trvalo, kým sa Qt integroval vôbec do Symbianu. No, čo je už menej pochopiteľné, bol čas potrebný na integráciu Qt do Maemo a MeeGo. Ťažko to zdôvodniť – veď Qt už beží na Linuxe.
MeeGo ešte nie je pripravený na úlohu, ktorú by mal zastávať ako platforma novej generácie. Rýchlosť vyriešenia tohto problému je predmetom mnohých debát. Je to nemilosrdné, ale je to tak. Prvé zariadenia by mali prísť na trh ešte v tomto roku, ale nie je isté ako rýchlo a v akom rozsahu.

Ekosystém:
V roku 2007 Nokia vytvorila systém služieb v podobe Ovi portfólia. Iste, Nokia v tejto oblasti bola vizionárom. To nemôže nikto poprieť. Najväčším sklamaním je, že Nokia v tejto stratégii zásadne podcenila dôležitosť aplikácii tretích strán. Škoda.

Ekosystém Symbian + MeeGo je do veľkej miery zdiskreditovaný a predbehnutý konkurenciou. Argument, že výkonnosť v minulosti, je dobrým ukazovateľom pre budúci vývoj, mi v tomto kontexte veľmi nesedí. Bez viditeľných zmien, ako prechod na inú platformu, sa Nokia nepozviecha. Úpadok už nastal. Najväčším problémom je, že Nokia chcela všetko robiť sama.
Ani jeden z dvoch najväčších konkurentov to nerobí. Ťažko držať krok za daných okolností.

Možnosť č.2: Android.


Android má životaschopný ekosystém. Preto zastúpenie Nokie na trhu klesá v prospech Google. Dalo by sa teda predpokladať, že Nokia by sa obrátila na Google. Čo by to teda znamenalo? Nokia pod Androidom? Nešlo by o rovnocenné partnerstvo. Nokia by už len tak mohla zamávať bielou vlajkou. Nokia ešte stále verí, že sa značne odlišuje od svojej konkurencie, a to hlavne v oblasti technológie použitej vo svojich telefónoch. V neprítomnosti inej možnosti by to možno aj bolo riešenie.

Možnosť č.3: Windows Phone.

Windows Phone bol predstavený na MWC v roku 2010, s prvým terminálom, ktorý bol uvedený na trh v októbri 2010. Ako taký, môže byť považovaný za mladú platformu, ale treba si uvedomiť, že niektoré základné technológie majú už dlhšiu históriu.
Windows Phone 7 je založený na Windows Embedded Compact 7 Core, posledná verzia embedded operačného systému spoločnosti Microsoft (predtým známy ako Windows CE).
Prechod na Windows Phone bude náhla, nie celkom vítaná zmena pre používateľov mobilov Nokia. Jedným z významných problémov je absencia celej sady funkcií Symbianu, v porovnaní s Windows Phone – multitasking, USB OTG, HDMI, podpora VoIP, veľkokapacitná pamäť, personalizácia typov zvonenia a mnohé ďalšie.
V tejto fáze naozaj nie je možné posúdiť, čo technológia Windows Phone prinesie pre Nokiu. To bude možné až po prvej vlne Nokia telefónov s WP v pamäti.

Z tlačovej konferencie jednoznačne vyplynula snaha Nokie a Microsoftu o vytvorenie spoločného ekosystému. Hardvérové a softvérové časti riešenia sú na prvý pohľad zrejmé. Nokia – dodávka hardvéru a Microsoft – softvér. Treba si uvedomiť, že nejde o nedeliteľné kompetencie. Možností na spoluprácu je veľa. Stephen Elop dal jasne najavo, že prioritou číslo 1 je obstáť v konkurenčnom boji. V prostredí smartphonov – kto sú najväčší konkurenti Nokie? Google, Apple a do istej miery aj RIM. Mohla by im Nokia sama čeliť? Vystavila sa Nokia riziku podpísaním dohody s Microsoftom? Ak v tomto konkurenčnom boji Nokia neuspeje, následky pre Microsoft budú katastrofálne. Takže motivácia by tu bola. Je jednoznačné, že odteraz je budúcnosť Nokie úzko naviazaná na Microsoft a vice versa. Táto vzájomná previazanosť je dôvodom, že partnerstvo Nokia a Microsoft môže uspieť.

Wait & see… (Počkajme a uvidíme)

Zdroje: tlačové konferencie Nokia, All About Symbian


 • Vladimír Svák

  Dakujem za prinosny clanok. Orientovat sa v rozhodnutiach Nokie pre bezneho uzivatela nie je prave jednoduche. Clovek rozmysla kam to vsetko smeruje a ako sa ma vlastne zariadit. Nokia momentalne straca body v prospech Google aj Apple a jedine co jej teraz prospeje bude asi skore ukoncenie tohoto neisteho obdobia. Nech uz teda vyrukuje s novou platformou a uvidime ci prerazi, ci ostane na periferii, alebo ci Nokia sama seba pochova. My uz vlastne tiez nebudeme Symbianmania.sk… Vlasyk

 • Martin

  Otazkou zostáva ako rýchlo Microsoft zbaví WP7 nedostatkov ktoré bránia kúpe takéhoto telefonu. Osobne si mýslím že spojenie Nokie s Googlom by odpísalo Microsoft. A vytvorilo androidí kolos.
  Privital by som návrat na Hi-end nedotykove telefony a dalšie investicie do S60v3

 • elegant

  Toto rozhodnutie asi vzniklo preto, lebo Microsoft ponúkol viac peňazí, ako android… Teda Nokia mala na výber, alebo sa spojí s androidom a bude mať menej peňazí za spojenie, ale zato predsa dobrý systém, alebo si nechá zaplatiť od microsoftu a povie si ” Microsoft ani nieje tak zlý a máme radi výzvy, preto so ešte viac podporíme”….. podla mňa dnes vládnu svetom peniaze a Nokia nebola práve naj prospešnejšia v poslednom čase..Viem si úplne predstaviť že mali peňažné problémy z ktorých ich Microsoft vytiahlo.. Len ich nenapadlo, že vďaka tomuto ešte viac stratia….

 • NeWbie414

  Zaujímavé články No bolo by zaujíma vediedt ako sa Elop dostal do funkcie riaditela. A koľko dostal za privedenie Nokie do rúk Microsoftu. A či bude aspoň jeden Meego phone od Nokie.

 • Zuzana Duprat

  To je otazka c.1 “Ako sa Elop dostal do Nokie? Bol naozaj vykopnuty z Microsoftu?” Myslite si, co chcete…

Hľadáte niečo?

Použite formulár nižšie:

Stále ste nenašli to čo hľadáte? Pridajte komentár alebo nás kontaktujte a pokúsime sa Vám pomôcť!